Poznań na weekend – co robić, gdzie się bawić?

Park(ing) Day, Dzień Bluesa, Festiwal Trillme, “Przesilenie” na rozpoczęcie nowego sezonu w Teatrze Nowym, urodziny Rozbratu, koncert Mitch&Mitch na Starym Rynku oraz Dominika Barabas w Zamku na inaugurację Poznań Pride Weeke – to tylko niektóre z licznych atrakcji, które czekają na poznaniaków w najbliższy weekend. “Poznań miasto doznań”? Zdecydowanie tak!

W Poznaniu trwa druga edycja Trillme Festival, Międzynarodowego Festiwalu Chórów Dziewczęcych. To jedyne tego rodzaju wydarzenie artystyczne w Europie. Piękno i subtelne brzmienie dziewczęcego głosu wypełnia sale koncertowe poznańskiego Zamku oraz innych wyjątkowych miejsc Wielkopolski. Po szczegółowe informacje odsyłamy do artykułu: Prawdziwa uczta muzyczna w Poznaniu. Rusza festiwal Trillme!

W piątek, 16 września o godzinie 19.00 Teatr Nowy rozpocznie sezon premierą “Przesilenia” w reżyserii Anny Gryszkówny. Spektakl wszedł do repertuaru dzięki publiczności, która zagłosowała na niego w ramach projektu Scena Debiutów. Anna Gryszkówna sięgnęła po tekst dwóch Brytyjczyków: Davida Greiga i Gordona McIntyre’a. Ich sztuka opowiada o bolączkach pokolenia współczesnych 35-latków. Więcej informacji o spektaklu i planach na nowy sezon Teatru Nowego, znajdziecie w artykule: Co nowego w Teatrze Nowym? Sezon artystyczny 2016/2017 czas zacząć!

O tej samej godzinie, na swoje 22. urodziny zaprasza Rozbrat. Scenę w kompleksie budynków przy ul. Kazimierza Pułaskiego przejmie kilkunastu artystów popierających działania skłotu, w tym popularny poznański raper DonGuralEsko. Choć początkowo impreza miała odbyć się w jeden piątkowy wieczór, to ostatecznie organizatorzy postanowili, by zakończyła się dopiero dzień później. Do grona urodzinowych gości Rozbratu bowiem wciąż dołączają kolejni artyści. Wstęp wolny.

Najbliższa sobota będzie idealnym dniem na spacer po centrum Poznania. Za sprawą akcji Park(ing) Day od godziny 10.00 kilkadziesiąt miejsc parkingowych zmieni się w przestrzeń wydarzeń kulturalnych. Trzydzieści firm i instytucji, które mieszczą się w centrum Poznania, zadeklarowało, że odmieni fragment swojego najbliższego otoczenia.

Będą to zarówno drobne działania, jak wystawienie przed witryny sklepów i kawiarni stolików, krzeseł i doniczek z zielenią, jak i nieco większe – na przykład adaptacja parkingu przed Teatrem Polskim na scenę teatralną. A wszystko po to, by zmienić kawałek przestrzeni miejskiej zwykle przeznaczony dla parkującego samochodu w miejsce przyjazne przechodniowi. Program znajdziecie w artykule: Zaparkuj siebie w mieście! Ponad 30 miejsc parkingowych na Park(ing) Day w Poznaniu.

O tej samej porze rozpoczną się Dni Starego Miasta. Jakie atrakcje przygotowano dla mieszkańców podczas weekendu? Koncerty, warsztaty, pokazy filmowe, teatralne i taneczne, rajd rowerowy, parada zabytkowych samochodów i wiele innych. W tym roku Dni Starego Miasta odbywać się będą w nowych miejskic przestrzeniach, m.in. w sobotę w parku w Starym Korycie Warty. Po szczegółowy harmonogram odsyłamy do artykułu: Sąsiedzkie atrakcje w nowych przestrzeniach Starego Miasta.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. We wrześniu startuje Ogólnopolski Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza młodych i najmłodszych (od 4 do 12 lat) do udziału w filmowej przygodzie, tym razem pod hasłem „Małe i duże filmowe podróże”. Kino Muza zaprasza od 17 do 25 września na projekcje, spotkania, filmowe śniadania i premiery. Program znajdziecie w artykule: Kino Dzieci. Rusza festiwal filmowy dla najmłodszych.

Wśród naszych weekendowych propozycji znajdzie się także coś dla smakoszy. Na 18 września swoje wielkie otwarcie zaplanowała kawiarnia La Grande Apertura przy ul. Wrocławska 25. Na gości czekać będzie bufet składający się głównie z pasticcini secci (włoskie ciasteczka suche m.in., cantuccini), dodatkowo fani słonych przysmaków będą mogli spróbować sandwichy przygotowanych przez Nico, a smak tego wszystkiego to będzie można dopełnić łykiem gorącego espresso lub „małej czarnej”, zupełnie za darmo. Kawiarnia będzie czynna od godziny 11.00, natomiast sam event (la grande apertura) rozpocznie się o godzinie 17:00.

Puramaro – puro z włoskiego czysty i amaro czyli gorzki. Nazwa kawiarni nawiązuje jedynie do dwóch z wielu cech prawdziwej, włoskiej kawy jaka będzie oferowana w lokalu. Zespół składa się z kulturowej mieszanki polsko-włoskiej. Kawiarnia ma być miejscem, który nie tylko swoim wystrojem i melodyjną, włoską muzyką będzie nawiązywać do słonecznych wybrzeży Calabrii i Sycylii. Akcent włoski będzie pojawiać się przede wszystkim w jedzeniu jakie będzie w ofercie. Poczynając od produktu podstawowego, jakim jest włoska kawa Puramaro, poprzez słodycze i napoje sprowadzane prosto z Włoch aż po świeże desery oferowane w kawiarni Puramaro.

Występ harfisty Michała Zatora, zajęcia z jogi tybetańskiej, koncert psalmów, a przede wszysrkim spotkania i rozmowy w poznańskich świątyniach różnych wyznań. Tak przedstawia się program I Nocy Świątyń, która rozpocznie się w sobotę o godzinie 16.00. Idea Nocy Świątyń jest bardzo prosta. Uczestnicy wybierają miejsce, do którego chcą się udać. Pomóc ma w tym dokładnie przygotowany plan miejsc i godzin odbywjących się spotkań. Więcej o wydarzeniu w artykule: I Noc Świątyń w Poznaniu. Już w najbliższą sobotę!

Sobotni wieczór można spędzić w teatrze lub na koncercie. O godzinie 19.00 Teatr Ósmego Dnia zaprasza na kolejną część “Projektu V”. Laury Leish. Po tym, jak swoją wersję wydarzeń opowiedziała Wera V., głos zabierze Elise. Punktem wyjścia do realizacji dyptyku, na który składają się spektakle: “Wera V.” i “Elise V.” stała się autentyczna korespondencja z czasów II wojny światowej. Przechowuje ją Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.

W przeciwieństwie do pierwszej części dyptyku, której bazą były historyczne dokumenty, ta część opowieści zbudowana została całkowicie na domysłach i emocjach. – To narracja matki Wery. Ale taka fikcyjna, ponieważ żadna kartka, żaden list matki się nie zachował. Wraz z Laurą Leish (Ewą Kaczmarek), która zagra Werę, na scenie pojawi się Katharina Naumow, niemiecka aktorka polskiego pochodzenia, która wcieli się w postać matki. Spektakl można obejrzeć także w niedzielę o godzinie 19.00. Rezerwacje bezpłatnych wejściówek: 61 855 20 86 lub teatr@osmego.art.pl.

Tym, który wolą spędzić sobotni wieczór na koncercie, proponujemy muzyczne boksowanie na Starym Rynku. Jeśli są jeszcze prawdziwie eklektyczne zespoły, to Mitch & Mitch z pewnością jest jednym z jego najdoskonalszych przykładów. Dwanaście lat temu założyła go dwójka wiecznie niespokojnych muzyków, o których często mówi się: “artyści z ADHD”. Start godzina 19.00. Wstęp wolny!

Niedzielę rozpoczniemy kolejną edycją festiwalu wegańskich inicjatyw Veganmania. Aktywiści ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki chcą pokazać poznaniakom, że styl życia wolny od wolny od wykorzystywania zwierząt nie musi się wiązać z żadnymi wyrzeczeniami. Ponadto, moda na wegańskie jedzenie konsekwentnie z roku na rok zdobywa tylko na popularności. Osobom, które nad włączeniem wegańskich posiłków do swojej codziennej diety zastanawiają się od dawna, ale nie wiedzą jak się za to zabrać, organizatorzy festiwalu proponują pokaz gotowania z udziałem autorki nagradzanego bloga kulinarnego Wegan Nerd.

W czasie trwania targów będzie można też posłuchać o etycznej modzie, wziąć udział w warsztatach jogi i pilatesu, a nawet… zrobić sobie tatuaż – z henny lub prawdziwy. W ramach akcji “Tatuaże Zamiast Futra” do Poznania przyjadą tatuatorzy, którzy przygotowali na tę okazję specjalne wzory, a cały dochód wspomoże działania przeciwko hodowli zwierząt na futra. Na festiwal Veganmania Otwarte Klatki zapraszają do World Trade Center w Poznaniu przy ulicy Bukowskiej 12, w niedzielę 18 września od 11.00 do 21.00. Na zakończenie zaplanowano koncerty młodych reprezentantów poznańskiej sceny muzycznej – Ciabatta i The Pineal.

Od godziny 19.00 czekają nas trzy występy na Scenie na Quadro. Lxmp to duet, który powinien być trio albo kwartetem, tyle, że we dwóch jest fajniej. Założony w 2009 z miłości do Korgów MS-20 przez Piotra Zabrodzkiego i Macia Morettiego szybko zdewaluował ich poprzedni duet 60 Minut Projekt stając się pełnoprawnym zespołem.

Z kolei Lui Miliani gra piosenki Casha, dziwne dźwięki i piosenki własne. Czyli miłość, słońce, droga i trochę noisu. Lenistwo i hawajska Czułość. Na otwartym sercu śpiewa Joanna Halszka Sokołowska, na gitarze towarzyszy jej Bartek Tyciński. Na perkusji gościnnie zagra sam Hubert Zemler.

Poznańskiej publiczności zaprezentuje się również zespół Baaba, który przez ponad 10 lat swojej działalności zwiedził prawie całą Europę, zagrał na najważniejszych festiwalach w Polsce. W 2012 roku muzycy zaliczyli swoją pierwszą trasę po Stanach Zjednoczonych a także otrzymali nominację do nagrody Fryderyki.

Weekend zakończy Dominika Barabas, która o godzinie 20.00 wystąpi w Sali Wielkiej CK Zamek. Poznańska publiczność usłyszy utwory z najnowszej płyty artystki – “Rustykalny cyrk”. Poszukiwanie, szaleństwo aranżacyjne, niezliczona ilość ciekawych instrumentów, przenikający przekaz tekstu i fuzja brzmień – to wszystko wciąga słuchacza w wyjątkowy muzyczny świat. Koncert odbywa się w ramach Poznań Pride Week 2016. Bilety 30 zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu koncertu).

Więcej propozycji wraz ze szczegółami znajdziecie w naszym kalendarium, do którego serdecznie zapraszamy.