Centra nowoczesnych usług dla biznesu? W Poznaniu ich nie brakuje

Już ok. 13 tys. wykwalifikowanych pracowników zatrudniają działające w Poznaniu centra nowoczesnych usług dla biznesu – podaje urząd miasta. W stolicy Wielkopolski działa ich ponad 70. Są to liczne jednostki oferujące outsourcing procesów biznesowych, usługi z zakresu IT oraz badania i szkolenia.

– W sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w Poznaniu panuje równowaga w porównaniu z innymi ośrodkami w kraju. We Wrocławiu czy w Krakowie dominuje jeden typ usług. W Poznaniu jest różnorodność. Do tego rozmiar działających w Poznaniu centrów jest unikatowy w skali kraju – zauważa cytowany przez stronę www.poznan.pl Rafał Szajewski, wicedyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

– W zasadzie nie znajdziemy tu wielkich organizacji – podkreśla Szajewski i dodaje: – To ważne dla młodych pracowników, którzy coraz bardziej cenią sobie pracę w miłym środowisku i wśród znających się ludzi.

Z raportu „BSS In Poland” wynika, że spośród centrów usług dla biznesu najwięcej – bo aż 34 – jest centrów usług wspólnych. Poza tym z powodzeniem działają tu jednostki oferujące outsourcing procesów biznesowych, usługi z zakresu IT oraz badania i szkolenia.

Dla inwestorów z sektora BSS kluczowym czynnikiem przy wyborze lokalizacji centrum usług jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników o określonych kompetencjach językowych i technicznych. W tym kontekście atutem Poznania jest jego zaplecze akademickie.

– Sektor usług nowoczesnych jest dla nas ważny, gdyż oferuje miejsca pracy dla absolwentów wykształconych na poznańskich uczelniach – zaznacza Mariusz Wiśniewski, z-ca prezydenta Poznania. – Poznań wyróżnia się wśród polskich miast dostępnością kadr władających językami obcymi, a szczególnie językiem niemieckim. To ważny atut, bo inwestorzy lokujący swoją działalność w Poznaniu obsługują klientów z obszaru niemieckojęzycznego. W Poznaniu istnieje też znaczący, nie w pełni jeszcze wykorzystany potencjał IT. Spodziewamy się rozwoju inwestycji w tym kierunku. Najnowszym projektem, który rozwijamy, jest wsparcie tworzenia i funkcjonowania przedsiębiorstw z branży game development.

Sektor usług nowoczesnych to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki w kraju. Wśród czynników zachęcających do realizacji projektów inwestorzy wymieniają m.in. dobrą infrastrukturę komunikacyjną, zaplecze IT, bogatą ofertę nowoczesnej powierzchni biurowej, dobrą współpracę z władzami lokalnymi, atrakcyjny system zachęt oraz względnie wysoką jakość życia.

Poznań spełnia te warunki, a dowodem na to jest silny przyrost tego typu firm w ostatnich latach. Jeszcze dwa lata temu w stolicy Wielkopolski działało ok. 50 centrów usług dla biznesu, zatrudniających ok. 9000 osób. Dziś jest ich ponad 70 i zatrudniają łącznie ok. 13000 pracowników. Poznań najchętniej wybierają firmy amerykańskie oraz niemieckie.