Popatrz, poznaj, poczuj miasto. Ene Due De po raz szósty w Poznaniu!

Już po raz szósty podczas Festiwalu Designu i Kreatywności Ene Due De, Concordia Design na dwa dni zostanie oddana w ręce najmłodszych. W tym roku festiwal przyjmuje nietypową, miejską, poznanską formułę. Wszystko po to, żeby jeszcze dokładniej poznać, zobaczyć i poczuć swoje miasto, bo to właśnie Poznań i premiera poznańskiej edycji wyjątkowego przewodnika po mieście – Niemapy są tematem szóstej edycji festiwalu.

Concordia Design już po raz szósty zaprasza na Festiwal Designu i Kreatywności dla dzieci Ene Due De, który odbędzie się od 2 do 9 października. Tym razem wydarzenie koncentruje się na Poznaniu, który dzieci będą poznawać i doświadczać. Wszystko dzięki współpracy z Niemapą – unikalnym projektem obecnym w pięciu miastach w Polsce.

Niemapa będzie towarzyszyć też warsztatom, stąd najmłodsi wraz z rodzicami a nawet dziadkami będą mogli wziąć udział w warsztatach zainspirowanych tym niezwykłym przewodnikiem dla dzieci i dorosłych.To właśnie na Niemapie odnaleźć będzie można wszystkie najciekawsze zakątki Poznania, a także… poznać nieco wielkopolskiej gwary.

Wszystko w pięknej graficznej oprawie zaprojektowanej przez studio Ładne Halo. Do tej pory projekt obecny jest w Łodzi, Rzeszowie, Wrocławiu i Lublinie. Autorkami konceptu Niemapy są Małgorzata Żmijska oraz Joanna Studzińska, które są także kuratorkami wystawy będącej centralnym punktem i „sercem” festiwalu.

– Czujemy się z Concordią częścią lokalnej społeczności, angażujemy się i inicjujemy działania, które służą budowaniu tożsamości miasta i dzielnicy. W swoim „codziennym” funkcjonowaniu nie zapominamy o dzieciach i zapraszamy je co weekend na projektowe warsztaty, jednak to właśnie Ene Due De jest „ukoronowaniem” wszystkich naszych dziecięcych aktywności – komentuje Ewa Voelkel-Krokowicz – właścicielka Concordia Design. – Oddajemy Concordię w ręce najmłodszych przekonani o ich kreatywności i poważnie traktując ich pomysły. Poznań ma swoją charakterystyczną energię, rozpoznawalne miejsca, dobrą kuchnię, a na ulicach słychać gwarę – wszystko to chcemy uchwycić i pokazać oraz przede wszystkim – pozwolić dzieciom tego doświadczyć, a dzięki warsztatom projektowym bliżej poznać swoje miasto.

Na premierę poznańskiej Niemapy oraz kuratorskie oprowadzanie przez Joannę Studzińską po wystawie, która została zainspirowana tym niecodziennym przeowdnikiem, Concordia Design zaprasza w aż trzech terminach: 7 października o godz. 16.00, 8 października o godz. 12.00 i 13.00 oraz 9 października o godz. 11.00. Wstęp wolny.

Stałym punktem programu każdego z festiwali są warsztaty projektowe. Do tej pory dzieci projektowały i tworzyły na nich m.in. meble, roboty, autorskie menu czy biżuterię. W tym roku wyjątkowo dużo jest warsztatów związanych z Poznaniem – jest ich aż sześć i na wszystkie obowiązuje wstęp wolny. Dzieci mogą wziąć udział w spotkaniach, podczas których poznają bliżej poznańską architekturę, kulinaria i gwarę. W tym roku na niektóre z nich dzieci mogą zabrać swoje babcie i dziadków.

Niewątpliwym hitem dla najmłodszych stanie się także zaaranżowana przez magazyn kulinarno-kulturalny KUKBUK strefa chilloutowa na którą złożą się m.in. leżaki, kolorowe pufy w kształcie warzyw i olbrzymie, kolektywne kolorowanki.

Natomiast Strefa Nowych Technologii to część festiwalu przeznaczona dla starszych dzieci. Na przestrzeni około 150 metrów kwadratowych będzie można testować nowe aplikacje i urządzenia. W strefie znaleźć będzie można m.in.: Knoocker – interaktywną ściankę pozwalającą na grę za pomocą dowolnej piłki. Zasady są bardzo proste – trzeba trafiać piłką w elementy gry komputerowej wyświetlonej na interaktywnej ściance.

Planetarium Mobline – ogromna konstrukcja, do której można wejść i która pozwala odbyć krótką wycieczkę przez Układ Słoneczny i spojrzeć na najbliższe planety tak, jak byśmy oglądali je z pokładu promu kosmicznego! Ciekawą propozycją staną się też Duckie Deck – aplikacje edukacyjne dla dzieci. Wspierają rozwój na wszystkich etapach, uczą umiejętności społecznych, dbania o higienę, ale też inspirują do zabawy z rówieśnikami.

Wszystkich dorosłych Concordia zaprasza z kolei na festiwalową „rozgrzewkę”: wykład psychologa – Wojciecha Eichelbergera: „Dziecko – istota kreatywności”. To wyjątkowa okazja do tego, by zastanowić się, jak wspierać kreatywność i pielęgnować najlepsze cechy w swoim dziecku.

Ważnym punktem programu, na który czekają co roku uczestnicy festiwalu – ci mniejsi i ci najstarsi, jest także kiermasz dobrze zaprojektowanych produktów. Tego roku także ta strefa przyjmie miejski charakter. Plakaty i gadżety związane z Niemapą, dobrze zaprojektowane książki, zabawki i ubrania od lokalnych, poznańskich firm.

Na kiermaszu będzie można znaleźć też wiele unikalnych przedmiotów, które pozwolą dzieciom lepiej poznać miasto. Poznawać uczestnicy festiwalu będą również na swoich talerzach – szef kuchni Concordia Taste zaprojektował z okazji Ene Due De specjalne, regionalne menu z myślą o najmłodszych.

Szczegółowy program 6. edycji Festiwalu Designu i Kreatywności dla dzieci znajduje się tutaj.