Budowa Posnanii na ostatniej prostej. Otwarcie już 19 października

Prace wykończeniowe wewnątrz, zakończony montaż instalacji artystycznych, sprzątanie obiektu i pierwsze towary na półkach – wygląda na to, że po 28 miesiącach intenstywnych prac Posnania będzie gotowa 19 października na przyjęcie pierwszych klientów.

– Dookoła budynku sadzona jest zieleń, ustawiane są wiaty przystankowe i elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mieszkańcy mogą też zobaczyć już finalny zarys zewnętrznej Alei Artystów, miejsca ekspozycji sztuki w którym znajdzie się trzydziestometrowa galeria plenerowa – wyjaśnia inwestor Posnanii, firma Apsys. – Poza ciekawą i nowoczesną architekturą, a także miejscami do wypoczynku, znajdą się tam instalacje artystyczne, m.in. mebel „Scena Posnania”, autorstwa Doroty Koziary i Tomasza Augustyniaka.

Wewnątrz obiektu kończą się prace wykończeniowe. Wszystkie lokale zostały już odebrane przez najemnców, którzy adoptują miejsca do swoich potrzeb.

– W ostatnim tygodniu zakończył się montaż trzynastu instalacji artystycznych, które znajdą się w przestrzeni Posnanii. Inwestor zaprosił do współpracy artystów sztuki nowoczesnej, których prace można oglądać w wielu miastach Europy, m.in. Davida Mesgiuch’a, EliseMorin, czy SuzanDrummen – dodaje firma Apsys.

Klienci, którzy będą się tu pojawiać, będą mogli zobaczyć największe w kraju ekrany ledowe – w atrium eliptyczny nośnik o wymiarach 9,7 m x 9,2 m, a w rotundzie owalny ekran o długości 48 m i wysokości 1,5 m.

– Posnania jest miejscem, w którym współczesna sztuka odgrywa ważną rolę. W całym obiekcie będzie można znaleźć unikatowe połączenia designu i najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. To wszystko sprawia, że o Posnanii możemy mówić jako o miejscunowej generacji – mówi Andrzej Leżanowski, design directorprojektu.

W ostatnich dniach inwestor wystąpił do władz miasta z wnioskiem o odbiór kolejnych dróg wokół Posnanii. Zakończono już w pełni modernizację ul. Milczańskiej i Inflanckiej, budowę wewnętrznego układu drogowego oraz przebudowę ul. Jana Pawła II od ronda Rataje do ul. Kaliskiej. Na ukończeniu są roboty związane z remontem ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż trasy tramwajowej na odcinku od ul. Kórnickiej do ul. Milczańskiej.
 
– Planujemy oddać do użytkowania ul. Milczańską i Inflancką w październiku. Nowy układ drogowy będzie przejezdny od 19 października, czyli otwarcia Posnanii – mówi Marcin Stokowiec, dyrektor ds. inwestycji.

Intensywne prace trwają również na ul. Jana Pawła II, na odcinku od ul. Kaliskiej do ronda Śródka, gdzie drogowcy zakończyli wymianę podziemnej infrastruktury i budują trzeci pas ruchu. Na początku października mają rozpocząć się prace przy budowie drugiego prawoskrętu na ul. Baraniaka w ul. Jana Pawła II.

Całość prac, w szczególności montaż elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, malowanie oznakowania poziomego oraz sadzenie zieleni, zakończy się wiosną 2017 r.