Trzeba opowiadać historie. Rusza Festiwal Fabuły!

Książki z dobrze opowiedzianą fabułą są niezastąpione. To właśnie dlatego powstał Festiwal Fabuły, który jest świetną okazją do spotkania z najważniejszymi autorami polskiej prozy. – Chodzi o to, żeby zaprosić najmocniejsze osobowości literackie – mówi Marcin Jaworski, kurator festiwalu i zaprasza w dniach 11-15 października do Centrum Kultury Zamek.

Festiwal Fabuły to przegląd kluczowych zjawisk literackich ostatniego czasu, który pozwala zobaczyć ważne wydarzenia współczesności nie tylko za pomocą języka szybkich newsów czy krótkich postów. Wydarzenie skierowane jest do szerokiej publiczności, o czym przekonała już jej pierwsza niezwykle udana edycja festiwalu.

– Literatura ma szczególne miejsce w naszym programie. Powodzenie wydarzeń literackich, ilość widzów, którzy przychodzą posłuchać pisarza, poety jest dla mnie absolutnym fenomenem. Okazuje się, że czytająca mniejszość wcale nie jest garstką ludzi – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek. – Literatura ciągle potrzebuje naszego zainteresowania, wsparcia i to, że literatura ma się tak dobrze w Zamku oznacza, że jesteśmy odpowiedzialni do jej upowszechniania. Literatura organizuje nasz sposób myślenia, patrzenia na rzeczywistość i trochę nas leczy z takich nademocjonalnych, krótkich spojrzeń na rzeczywistość, które mogą nas wpuszczać w przestrzeń depresyjną.

Współczesne gatunki narracyjne to nie tylko fikcja literacka – powieści i opowiadania – to również reportaże, eseje, proza naukowa. Bohaterowie festiwalu przywożą swoje najnowsze książki, z których większość ukazała się albo będzie miała premierę w 2016 roku. Goście festiwalu reprezentują różne pokolenia i światopoglądy, to zarówno debiutanci, jak i pisarze z dużym, docenianym nie tylko w Polsce dorobkiem.

– Staraliśmy się układać tak festiwal, żeby wszystkie potrzeby związane z fabułą, prozą zostały zaspokojone. Chodziło o to, żeby zaprosić najciekawszych autorów, najmocniejsze książki. To są takie dwa aspekty, które od początku istnienia festiwalu są dla nas istotne – wyjaśnia Marcin Jaworski, kurator festiwalu. – Zapraszamy najmocniejsze osobowości literackie, które w ciągu ostatnich dwóch lat wydały albo za chwilę wydadzą powieść, bo niektórzy autorzy na przykład Stefan Chwin przyjedzie z zupełnie nową książką, która ukaże się tuż po festiwalu.

Festiwal Fabuły jest spotkaniem: odbiorców z autorami, pisarek i pisarzy ze środowiskiem literackim, krytykami. Festiwal to schadzka różnych stylów i rejestrów polszczyzny, światopoglądów, rozmaitych tradycji oraz nowych języków i sposobów opisu świata. Nikt nie jest lepiej przygotowany do rozmowy o świecie – i do zmiany świata! – od uważnego, wszechstronnego czytelnika.

– Festiwal jest również okazją do tego, żeby sprawdzić, posłuchać, spotkać się, przeczytać książki, które są ostatnio w Polsce doceniane i nagradzane – zachęca Marcin Jaworski. – Możemy wskazać jedno nazwisko z Poznania, które szczególnie ostatnimi tygodniami się wybiło. To jest autor książki “Skoruń” Maciej Płaza, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, laureat Nagordy Literackiej Gdynia za prozę i nominowany do Nagrody Nike.

W pierwszej połowie 2016 roku odbyła się festiwalowa „przedakcja”, w trakcie której odbyły się: spotkania z Włodzimierzem Kowalewskim, Ziemowitem Szczerkiem i Kristiną Sabaliauskaitė, warsztaty fabuły i stylu, które prowadził Filip Modrzejewski oraz ogłoszony został konkurs na opowiadanie “Wolność jest…?”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas Festiwalu Fabuły 15 października 2016.

Program:

Wtorek, 11 października
godz. 17.00, Scena Nowa
Filozof w podóży. Krzysztof Środa
Prowadzenie: Marcin Jaworski

godz. 19.00, Scena Nowa
Dobrze się myśli fabułą? Spotkanie z udziałem: Przemysława Czaplińskiego, Jana Gondowicza i Ryszarda Koziołka
Prowadzenie: Katarzyna Kuczyńska-Koschany

Środa, 12 października
godz. 17.00, Sala Wielka
Rzeczpospolita chłopska. Jakub Małecki, Andrzej Muszyński, Maciej Płaza
Prowadzenie: Bogumiła Kaniewska

godz. 19, Sala Wielka
Sztuka reportażu. Małgorzata Szejnert
Prowadzenie: Jarosław Borowiec

Czwartek, 13 października
godz. 17.00, Scena Nowa
Awanturnik stylu. Maciej Hen
Prowadzenie: Marta Kowerko-Urbańczyk

godz. 19.00, Sala Wielka
Być polską pisarską. Sylwia Chutnik
Prowadzenie: Agnieszka Gajewska

Piątek, 14 października
godz. 17.00, Scena Nowa
“O nich tutaj”. Piotr Sommer
Prowadzenie: Weronika Szwebs, Krzysztof Hoffmann

godz. 19.00, Sala Wielka
Codzienna groza. Łukasz Orbitowski
Prowadzenie: Joanna Bednarek

godz. 21.00, Sala Wielka
Michał, Mychaśka, Fynf und Cfancyś. Michał Witkowski
Prowadzenie: Błażej Warkocki

Sobota, 15 października
godz. 14.00–16.00, Hol Parterowy
Akcja “Przytargaj książki”

godz. 15.00, Sala Prób*
Gdzie mieszka Łysol? Warsztaty dla dzieci. Marta Tymowska-Wicha i Marcin Wicha
*Warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci – bilety: 5 PLN (liczba miejsc ograniczona)

godz. 15.00, Scena Nowa
“Wolność jest…?” – Rozstrzygnięcie konkursu na opowiadanie z udziałem jury: Filipa Modrzejewskiego i Elizy Szybowicz

godz. 16.00, Sala Wielka
Debiut! Wioletta Grzegorzewska, Weronika Murek, Patrycja Pustkowiak
Prowadzenie: Filip Modrzejewski

godz. 18.00, Sala Wielka
Fabuła bez kategorii. Wit Szostka
Prowadzenie: Piotr Śliwiński

godz. 20.00, Sala Wielka
Ryzyko i przyjemność. Stefan Chwin
Prowadzenie: Bartosz Dąbrowski

Na wszystkie spotkania wstęp wolny. *Warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci – bilety: 5 PLN (liczba miejsc ograniczona).