W weekend na Bułgarskiej stanie lokomotywa

Już w sobotę rozpocznie się przedostatni etap akcji „Stawiamy Legendę na Stacji Bułgarska”. Historyczny parowóz i zarazem symbol Kolejorza zostanie w nocy z 8 na 9 października przetransportowana pod INEA Stadion. Całe wydarzenie będzie transmitowane online. Start: godzina 24:00.

Prace budowlane nad peronem Stacji Bułgarska powoli dobiegają końca. To właśnie tu w najbliższy weekend stanie Ty51-183. Sam 60-letni parowóz stoi jeszcze na terenie zakładów FPS H. Cegielski. W fabryce – miejscu swoich narodzin, a obecnie renowacji – zostanie do 7 października, kiedy to specjalnie podstawiona lokomotywa PKP Cargo przetransportuje go na stację Poznań Górczyn, zaś dzień później, ciągnikami transportu ponadgabarytowego, zostanie przewieziona przed INEA Stadion.

To niecodzienne wydarzenie chociażby ze względu na gabaryty lokomotywy, która ma 23 m długości, ponad 4,5 m wysokości i waży 130 ton. Parowóz rozpocznie ostatni etap swojej podróży na górczyńskiej bocznicy, by następnie ulicami Ściegiennego, Taczanowskiego i Jugosłowiańską dotrzeć pod INEA Stadion. Przejazd rozpocznie się przed północą i potrwa ok. 40 minut.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w Lech TV, a także na fanpage’u sponsora lokomotywy – Lecha Pilsa. Oficjalne odsłonięcie „Legendy” nastąpi w niedzielę, 16 października, przed meczem, Kolejorza z Wisłą Kraków.