Trochę mniej niż setka. Międzynarodowe Targi Poznańskie świętują 95. urodziny

Niedawno były zaangażowane we wsparcie 17. maratonu PKO, wkrótce ich powierzchnię zajmą stojaki pełne ubrań, a później gracze podczas największego wydarzenia gamingowego w Polsce. Międzynarodowe Targi Poznańskie, konferencyjny ewenement na skalę kraju, 26 października z pompą obchodzą 95. urodziny, nazwane galą “9.5 Zmysły i Żywioły”. Punkt kulminacyjny wieczoru to “Poznanianki”, koncert siedmiu artystek wykonujących utwory piosenkarzy związanych z Poznaniem, w tym Anny Jantar, Hanny Banaszak, czy Strachów na Lachy. Rocznica to jednak nie tylko rozrywka. Zarząd targów apeluje: przyjdźcie nie z kwiatami i życzeniami, a datkami na stowarzyszenie na rzecz chorych na nowotwory najmłodszych.

Serce konferencyjne i targowe nie tylko Poznania, ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej obchodzi wielkie święto, 95-lecie istnienia. To wydarzenie bezprecedensowe, wyjątkowe w historii założonych w 1921 r. MTP, udziały w których rok temu przeszły z Ministerstwa Skarbu Państwa na własność miasta. 
– Od czasów międzywojennych targi nie były w całości miejskie, aż do tej pory – to pierwsza rocznica w sytuacji dla MTP zupełnie nowej. 95 lat spółki komunalnej…. chyba tylko tramwaje mogą pochwalić się lepszym wynikiem – mówi Przemysław Trawa, prezes zarządu. – To targi tworzą Poznań, pełniąc funkcję miastotwórczą. Ale i Poznań tworzy targi. Istnieje symbioza, która powinna dawać synergiczne efekt.

Podczas prawie 100-letniej działalności MTP udostępniały powierzchnie przedstawicielom licznych profesji, w tym stomatologom, lotnikom, szklarzom, muzykom, lekarzom, strażakom i projektantom. Niektóre wydarzenia pozostają niedostępne dla szerszej publiczności, inne są otwarte dla wszystkich, jak festyny rodzinne, kino plenerowe, czy Lato na Targach. Urozmaicenie wprowadza także koncertowa Sala Ziemi, muzyczna perełka MTP. To właśnie ta hala została wybrana na realizację specjalnego urodzinowego przedsięwzięcia spółki, premierowego widowiska “Poznanianki”.

– To projekt z pozoru niemożliwy do zrealizowania – trudno jednemu mężczyźnie pracować z ośmioma niewiastami, z których każda ma inny temperament, jest w innym momencie życia – opowiada Jacek Piskorz, sprawujący opiekę artystyczną nad koncertem. – Upór w dążeniu do sfinalizowania tego projektu był jednak tak ogromny, że nie pozostało mi nic innego, jak tylko podjąć rękawicę. I udało nam się: stworzyliśmy projekt na urodziny targów idealny, koncert prezentujący piosenki związane z miastem, z Poznaniem. Mam ogromną nadzieję, że wspomniana przez prezesa symbioza została uchwycona też w tych szokujących niekiedy aranżacjach .

W wydarzeniu wystąpi Agnieszka Czyż, Ewa Jach, Katarzyna Klich, Ewa Nawrot, Marta Podulka, Katarzyna Rościńska i Katarzyna Wilk z utworami w oryginale wykonywanymi przez artystów związanych z Poznaniem, Annę Jantar, Hannę Banaszak czy Strachy na Lachy. 26 października piosenkarki zaśpiewają “Daj mi tę noc”, “Kiedyś cię znajdę”, “Sambę przed rozstaniem”, “Papierowy księżyc”, “Dzień dobry, kocham cię”, “Ślepą miłość”, “Lepszy model” i “Tyle słońca w całym mieście”. Po zakończeniu obchodów rocznicowych, których start zaplanowano na godz. 19, uczestnicy wydarzenia otrzymają płyty CD z wszystkimi prezentowanymi kompozycjami.  To jednak nie wszystko – przed “Pozniankami” w salach Wody, Piasku, Powietrza, Ognia i Kryształu na gości czekają inne atrakcje muzyczne, w tym występu tancerzy. Urodziny są częściowo otwarte dla szerszej publiczności: 150 bezpłatnych wejściówek na imprezę będzie rozdawanych od 15 października w Centrum Kultury Miejskiej na ul. Ratajczaka 44, zostaną również rozlosowane w konkursach organizowanych przez media lokalne i na portalu Facebook.

Gości, przede wszystkim biznesowych zarząd MTP prosi nie o kwiaty i życzenia, a o wsparcie dla stowarzyszenia Dzieciaki Chojraki, działającego na rzecz dzieci chorych na raka.
– Chcielibyśmy wyleczyć każde dziecko z choroby nowotworowej, potrzebujemy jednak odpowiednich warunków do leczenia onkologicznego, obciążającego organizm jak żadne inne. Pragniemy zapewnić zarówno pacjentom, jak i ich rodzinom standardy europejskie, z salami maksymalnie dwuosobowymi, z  miejscem pobytu dla rodziców o satysfakcjonującym poziomie. Pamiętajmy, że dorośli spędzają przy dziecku całe tygodnie, a my tymczasem możemy zaproponować im tylko krzesło pomiędzy łóżkami, bez kuchni, bez miejsca na rzeczy osobiste – relacjonuje prof. Jacek Wachowiak, kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej w Poznaniu.

Wsparcie finansowe ma pomóc w realizacji projektów takich jak budowa nowego skrzydła szpitala im. Karola Jonschera, stworzenia zaplecza socjalnego, sali rehabilitacyjnej, gabinetów psychologicznych, oddziału pobytu dziennego z “prawdziwego zdarzenia”, ma również wpłynąć na poprawę warunków diagnostyki onkologicznej. Prof. Wachowiak podkreśla:

– Żadne dziecko nie może czekać na przyjęcie z podejrzeniem choroby nowotworowej. A my działamy nieustannie, 365 dni w roku, 24 godziny na dobę, potrzebujemy jednak wsparcia. W rozmowach z potencjalnymi sponsorami spotykamy się z ogromną życzliwością, ale gdzieś po drodze i tak przegrywamy.