Nie widzą przeszkód. Rusza Inny festiwal

15 październik w Międzynarodowy Dzień Białej Laski, rozpocznie się akcja teatralna “Nie widzę przeszkód”. Rozpocznie ona kolejną edycję Innego festiwalu. W tym roku będzie można zobaczyć spektakl “Całe życie w dresach” o perypetiach matki niepełnosprawnego dziecka oraz wziąć udział w warsztatach mydełkowych. Wystąpi też kabaret Barbarzyńcy PL ze specjalnym udziałem osób niepełnosprawnych.

Już po raz czwarty odbędzie się Inny festiwal organizowany przez Fundację Barak Kultury, którego celem jest zapewnienie równego dostępu do kultury. Wydarzenia odbywają się w miejscach dostosowanych dla osób niepełnosprawnych fizycznie, festiwal tłumaczony jest na j. migowy, film oraz kabaret pokazywane są z audiodeskrypcją.

Festiwal rozpocznie akcja teatralna “Nie widzę przeszkód”. Publiczności zaprezentuje się zespół Bum Bum Band, który tworzą uczniowie Gimnazjum dla Dzieci z Autyzmem. W Międzynarodowy Dzień Białej Laski na deptaku przy ulicy Wrocławskiej w roli aktorów pojawią wychowankowie i członkowie: Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym i Stowarzyszenia „Sokoły”.

Głównym rekwizytem akcji będzie biała laska, za pomocą której aktorzy razem z widzami stworzą „choreografię swoich marzeń”. Czekają nas też dwa pokazy spektaklu „Rezerwat”, kabaretu Barbarzyńcy PL ze specjalnym udziałem niepełnosprawnej tancerki Justyny Dudy i poetki Jolanty Misiak. Artyści, których spotkacie w „Rezerwacie”, to wybuchowa mieszanka talentów i osobowości.

Hiszpański temperament Evy Rufo, literacki pazur Bartosza Żurawieckiego i arabski profil Hacena Sahraoui, aktora znanego z „Przepisu na życie”. Do obsady należą także tancerz Johnny Popiel i wokalista punkowy Patyczak.

W ramach festiwalu odbędzie się kolejna premiera filmu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących – szczególna propozycja dla kinomanów. Tym razem zostanie pokazany„Zupełnie Nowy Testament”, komedia, która z dużą lekkością odświeża biblijne tematy.

W niedzielny poranek będzie można wysłuchać festiwalowego wydania audycji radiowej „Sygnały świata”. Jej autor, niewidomy dziennikarz Jerzy Łączny, poprowadzi rozmowę z artystami i animatorami kultury o stereotypach dotyczących niepełnosprawności.

Wyjątkowo zapowiada się także premiera spektaklu „Całe życie w dresach” Justyny Tomczak-Boczko w reżyserii Przemka Prasnowskiego. To próba opowiedzenia o doświadczeniu bycia matką niepełnosprawnego dziecka. Opieka nad synem jest dla autorki spektaklu sztuką życia, w którym poczucie humoru jest niezbędne.

Ważną częścią festiwalu jest różnorodna oferta edukacyjna. Warsztaty mydełkowe poprowadzą dwie osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które na co dzień zajmują się wykonywaniem mydeł w Warsztacie Terapii Zajęciowej “Krzemień”. Warsztat umiejętności wychowawczych, skierowany do rodziców dzieci niepełnosprawnych, poprowadzi psycholog Pola Markowicz.

Inny festiwal jak co roku będzie gościł w kilku miejscowościach Wielkopolski. Spektakl „Całe życie w dresach” zostanie zaprezentowany w Czarnkowie, Wągrowcu i Gołańczy. Do dzieci i młodzieży spoza Poznania adresowane są warsztaty literacko-plastyczne pt. „Dziwne zwierzęta”,oparte na fragmentach książki Lotty Olsson oraz warsztaty rozwojowe „Mapa marzeń”. Poprowadzi je Ambientówka.

Program:

Sobota, 15 października
godz. 12.30 „Nie widzę przeszkód” – akcja teatralna z udziałem zespołu Bum Bum Band
Deptak ul. Wrocławska

Niedziela, 16 października
godz. 8.25 „Sygnały świata ‘’– audycja radiowa, prowadzenie: Jerzy Łączny
Radio Merkury 100,9 FM

godz. 16.00 „Rezerwat” Barbarzyńcy PL – kabaret tłumaczony na j. migowy i z audiodeskrypcją
Centrum Zjawisk Teatralnych, ul. Golęcińska 9 (wejściówki do odbioru CIM, ul. Ratajczaka 44)

Środa, 19 października
godz. 17.00 „Zupełnie Nowy Testament” – film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, reż.

Jaco Van Dormael
Kino Muza ul. św. Marcin (wejściówki do odbioru godzinę przed seansem w Kinie Muza)

Czwartek, 20 października
godz. 16.30 Warsztaty mydełkowe, prowadzenie: Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej „Krzemień”
Dobra Kawiarnia, ul. Nowowiejskiego 13/15 (zapisy barakkultury@barakkultury.pl)

Piątek, 4 listopada
godz. 19.00 „Całe życie w dresach” –spektakl tłumaczony na j. migowy, Justyna

Tomczak-Boczko/Teatr Ba-Q
Scena Robocza, ul .Grunwaldzka 22 (wejściówki do odbioru w Scenie Roboczej i CIM, ul. Ratajczaka

44)

Niedziela, 6 listopada
godz. 16.00 „Rezerwat” Barbarzyńcy PL – kabaret tłumaczony na j. migowy i z audiodeskrypcją
Scena Nowa, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82 (wejściówki do odbioru CIM, ul. Ratajczaka 44)

Bezpłatne wejściówki od poniedziałku 10 października: kabarety – CIM /ul. Ratajczaka 44, film – Kino Muza /Św. Marcin 30 (wejściówki do odbioru godzinę przed seansem), spektakl – CIM /ul. Ratajczaka 44 i Scena Robocza /ul. Grunwaldzka 22, warsztaty – barakkultury@barakkultury.pl. Festiwal tłumaczony na j. migowy, dostępny dla osób niepełnosprawnych fizycznie, z audiodeskrypcją (film, kabarety).