Wsparcie dla uchodźców w centrum Poznania. W środę happening na Półwiejskiej

Kolejną akcję dedykowaną imigrantom szykują społecznicy z Poznania, tym razem ze Stowarzyszenia Jeden Świat. Na 19 października na godzinę 17 zaplanowali happening pod Starym Marychem, z wykorzystaniem czerwonych kamizelek ratunkowych. Rekwizyty symbolizują często tragiczną przeprawę przez morze, którą w drodze do Europy muszą przebyć uchodźcy z dotkniętych wojną krajów.

Na ul. Półwiejskiej organizowano już akcje przeciwko rasizmowi a wspierające przybyszy z Bliskiego Wschodu, chociażby w listopadzie 2015 r. po pobiciu 31-letniego wówczas Syryjczyka. Tłumy poznaniaków protestowały wtedy tuż obok Starego Browaru, miejsca incydentu.

Teraz, niecały rok po demonstracji, Stowarzyszenie Jeden Świat zaplanowało happening z użyciem kamizelek ratunkowych, używanych przez uchodźców – nie tylko dorosłych, ale również dzieci – podczas przeprawy przez morze. Zaledwie parę miesięcy temu Internet obiegło zdjęcie ratownika trzymającego martwe, wyłowione z wody dziecko – fotografia miała zwrócić uwagę rządów europejskich na tragedię, z którą mierzą się imigranci.

Happening pod Starym Marychem zaplanowano na 19 października na godz. 17, ma potrwać ok. godziny.