Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Jeśli wierzyć statystykom, liczba włamań w naszym kraju w ostatnich latach maleje o kilkadziesiąt procent. Niestety zapewnienia ekspertów nie mają wpływu na poczucie bezpieczeństwa polskich domowników.

Złodzieje coraz sprytniej przedostają się do naszych domów i mieszkań, a robią to najczęściej przez drzwi i okna, które w związku z tym trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

Jak zatem zrobić to odpowiednio w momencie, gdy wprowadzamy się do nowego lokum lub planujemy wyjazd na święta lub dłuższy urlop? O sprawdzonych sposobach, które mogą obniżyć ryzyko włamań przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Określ słabe punkty swojego lokum

Na samym początku doradzamy, aby postawić się w roli…włamywacza. Tak! Zastanów się, w jaki sposób złodziej próbowałby dostać się do Twojego mieszkania, od których miejsc mógłby zacząć. Zadbaj o te miejsca na samym początku i wyeliminuj ryzyko ewentualnych włamań.

Zabezpieczenie drzwi

Drzwi i zamek w nich zamontowany to podstawa zabezpieczenia przed ewentualnymi włamaniami nieproszonych gości. Jakie drzwi zatem wybrać, aby zapewnić sobie spokój i uniknąć strat? Z  całą pewnością najlepszym rozwiązaniem będą drzwi antywłamaniowe, które posiadają dodatkowe wewnętrzne mechanizmy blokujące, do tego wyróżniają się grubością i wielkością w porównaniu do tradycyjnych drewnianych drzwi. W drzwiach polecamy instalować zamki wielozastawkowe i zapadkowe, których otworzenie bez oryginalnego klucza będzie nie lada wyzwaniem. Liczbę zamków możemy mnożyć dzięki czemu jeszcze bardziej podniesiemy poprzeczkę dla ewentualnych złodziei. Jednak dwa porządne zamki są, jak najbardziej wystarczające.

Okna i ich zabezpieczenie

Według danych Policji największa ilość włamań dokonuje się przez okna, które często nie są odpowiednio zabezpieczone, a przy tym są słabej jakości. Rozwiązaniem mogą być kraty, jednak wygląd, który uzyskamy niekoniecznie będzie estetyczny dla naszego domu. W odpowiedzi na coraz to sprytniejsze sposoby złodziei, jak np. ciekły azot, producenci stolarki okiennej proponują znacznie grubsze, klejone z warstwami folii szyby. Dodatkowo takie okna antywłamaniowe PCV z zabezpieczeniem zamkowym posiadają specjalne okucia i elementy antywyważeniowe zastosowane w konstrukcji samej ramy. Zewnętrzne rolety metalowe, drewniane lub plastikowe, a do tego klamki na kluczyk to sprawdzony chwyt na złodziei, który pomoże nam zabezpieczyć nawet, gdy mieszkamy na parterze.

Zaciągaj żaluzje i zasłony

Dobrą praktyką będzie zaciągnie żaluzji i zasłon tuż po zmroku. Dlaczego? Odsłonięte okna pozwalają złodziejowi poznać dokładny rozkład naszego lokum i ustalić miejsce, gdzie przechowujemy najbardziej wartościowe przedmioty. Zadbaj, więc aby Twoje mieszkanie było zawsze niewidoczne z zewnątrz, a dzięki temu będziesz mógł spać spokojnie poza domem.

Alarm i monitoring

Najprostsze systemy antywłamaniowe składają się z czujników zainstalowanych przy drzwiach i oknach. Jakiekolwiek naruszenie przestrzeni, automatycznie uruchamia alarm, a informacja zostaje przekazana właścicielom lub agencji ochrony. Najczęściej, już sam dźwięk alarmu wystarczająco płoszy złodziei, co przekreśla cały plan misternego włamania.

Jeśli pragniemy wiedzieć, co się działo pod naszą obecność, możemy zainwestować również w 24-godzinny monitoring naszego lokum i najbliższej okolicy. Kamery zainstalowane w wybranych punktach będą rejestrować to, co dzieje się w naszym domu i jego otoczeniu. Nowoczesne połączenia internetowe umożliwiają pogląd przez cały czas, nawet na naszym smartfonie. Dodatkowym wparciem będą kamery wyposażone w czujnik ruchu, które w razie ewentualnego włamania zarejestrują wizerunek przestępcy, co później pomoże w jego dalszej identyfikacji. Koszty stałego nadzoru możemy rozłożyć z naszymi sąsiadami, przez co wynegocjujemy znacznie niższe stawki, niż działając w pojedynkę.

Nowoczesne systemy inteligentnego sterowania

Ciekawym rozwiązaniem, które może podnieść ochrony w naszym lokum są również nowoczesne systemy pozwalające na sterowanie światłem. Na czym ich działanie dokładnie polega? System umożliwia imitację obecności lokatorów, tym samym pozwala zmylić włamywaczy, którzy od dłuższego czasu obserwują nasz dom lub mieszkanie. Jeśli planujemy stworzyć inteligentny dom i mamy na to przeznaczony nieco większy budżet, mechanizm ten będzie bardzo dobrym pomysłem na podniesienie jego bezpieczeństwa.

Sąsiedzka pomoc

Kiedy wyjeżdżasz na święta czy dłuższy urlop, postaraj się zachować pozory czyjejś obecności w Twoich czterech ścianach. Niezbędna będzie tu pomoc sąsiadów, rodziny mieszkającej w pobliżu, która wyjmie korespondencję ze skrzynki, pozbiera ulotki spod drzwi, a wieczorami zapali światło. Pamiętaj, najlepsze zabezpieczenie domu lub mieszkania to po prostu nasz życzliwy sąsiad. Porozmawiaj z nim i ustalcie wspólnie, jak zachować ‘’sąsiedzką czujność”, która pozwoli przeciwstawić się ewentualnym włamaniom i kradzieżom. Pamiętaj, dzisiaj pomożesz Ty – jutro pomogą Tobie! Jeśli zobaczysz nieznajomego próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a jesteś pewny, że nie ma go w środku – alarmuj i dzwoń na Policję.

Dom to Twoja twierdza, którego pewna ochrona pozwoli Ci w pełni cieszyć się wypoczynkiem z dala od niego. Warto wiedzieć, że nawet najbardziej nowoczesny system nie zastąpi zdrowego ludzkiego rozsądku – dlatego przed każdym dłuższym wyjazdem, sprawdź czy na pewno uruchomiłeś alarm, a Twoje okna i zamki są dobrze zamknięte. Bezcenna będzie tu pomoc najbliższych, którzy będą mieli czujne oko na to, co się dzieje podczas Twojej nieobecności.