Poznaniacy, którzy odeszli w mijającym roku

Ojciec Jan Góra, profesor Zofia Trojanowiczowa, profesorowie Tomasz Psuja i Jacek Wiesiołowski. Z okazji 1 listopada tradycyjnie wspominamy wybitnych poznaniaków, którzy odeszli w minionym roku.

Ojciec Jan Góra odszedł 21 grudnia 2015 roku. Dominikanin, prezbiter, doktor teologii, duszpasterz akademicki najbardziej był znany jako organizator corocznych Ogólnopolskich Spotkań Młodzieży na Polach Lednickich Lednica 2000. Przyjeżdżali na nie młodzi ludzie z całej Polski. W jego pogrzebie w Imiołkach na Polach Lednickich wzięły udział tysiące wiernych. Został pochowany obok głazu z popiersiem Jana Pawła II. Pośmiertnie otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

8 listopada 2015 roku zmarł Andrzej Szozda, fotoreporter “Głosu Wielkopolskiego”, a wcześniej “Gazety Poznańskiej”. Dokumentował wiele najważniejszych wydarzeń w Poznaniu i regionie, od koncertu Tomasza Stańki po spotkania z dr Wandą Błeńską i poznańskie Marsze Równości. Gdy ciężko zachorował, jego przyjaciele postanowili zorganizować koncert i aukcję, by zebrać pieniądze na leczenie i rehabilitację – niestety, nie zdążyli.

Profesor Tomasz Psuja odszedł niespodziewanie 2 czerwca 2016 roku. Ten wybitny malarz, pracownik Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, był także cenionym i lubianym pedagogiem. Na uczelni pełnił funkcję prodziekana Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby oraz dziekana Wydziału Malarstwa, był także twórcą oraz kierownikiem Studiów Doktoranckich na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Jego wychowankowie wspominają go jako człowieka pracowitego i życzliwego, znakomitego pedagoga i wychowawcę wielu pokoleń artystów.

Profesor Zofia Trojanowiczowa, zmarła 17 listopada 2015 roku, była badaczką literatury romantycznej i działaczką opozycji demokratycznej w czasach PRL-u, a także współautorką pierwszej książki o poznańskim Czerwcu. Znakomita znawczyni życia i twórczości Norwida i Mickiewicza przez wiele lat kierowała Zakładem Literatury Romantyzmu na UAM oraz Pracownią Kalendarza Życia i Twórczości C. Norwida. W latach 1993-1996 dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej UAM.

W 1991 otrzymała Nagrodę Naukową Miasta Poznania za pracę Poznański Czerwiec 1956 (razem z Jarosławem Maciejewskim (pośmiertnie) oraz współpracownikami – Aleksandrem Ziemkowskim, Janem Sandorskim, Aleksandrem Bergerem, Łucją Łukaszewicz, Władysławem Markiewiczem i Piotrem Czartołomnym. W 2009 otrzymała tę samą nagrodę za “przygotowanie, opracowanie naukowe i wydanie pierwszego w polskiej historii literatury “Kalendarium życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida 1821-1883. Tomy I-III” oraz za całokształt działalności naukowej”.

Profesor Irena Obuchowska odeszła 17 kwietnia 2016 roku. Przez ponad 40 lat związana była z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, wcześniej pracowała jako psycholog kliniczny w szpitalnym oddziale psychiatrii dziecięcej w Kościanie i w poradni zdrowia psychicznego w Poznaniu. Dzieci były dla niej najważniejsze, zwłaszcza te chore, niepełnosprawne, lub z domów dysfunkcyjnych. Tuż po habilitacji otworzyła w Poznaniu jeden z pierwszych w Polsce kierunków pedagogiki specjalnej. To profesor Obuchowska jest autorką koncepcji autorewalidacji twierdzącej, że to osoby niepełnosprawne wypracowują najlepsze sposoby radzenia sobie z ograniczeniami.

O osobach potrzebujących pomocy myślała do samego końca – jej wolą było, by pieniądze przeznaczone na kwiaty na jej grób wpłacić na Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu wspierające Hospicjum Palium.

Profesor Jacek Wiesiołowski był wybitnym historykiem, a w latach 1990-1998 radnym Miasta Poznania. Przez 15 lat był pracownikiem Biblioteki Kórnickiej, gdzie kierował działem rękopisów. Był wieloletnim prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i redaktorem naczelnym “Kroniki Miasta Poznania”. Był też prezesem oddziału poznańskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej, a także współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki Raczyńskich. Laureat Nagrody Naukowej Miasta Poznania za 2002 r. Zmarł 16 lipca 2016 roku.

Profesor Witold Woźniak był w latach 1975-81 prodziekanem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a w latach 1987-1990 prorektorem do spraw dydaktyczno-wychowawczych tej uczelni. Był także autorem słynnego podręcznika “Anatomia człowieka”, a także 220 prac oryginalnych, 6 atlasów i 3 skryptów. Mimo że był niezwykle wymagającym wykładowcą, studenci bardzo go cenili: został przez nich odznaczony Orderem Uśmiechu. Zmarł 12 marca 2016 roku.

Ksiądz Michał Maciołka, doktor teologii, prałat i kanonik honorowy Kapituły Katedralnej w Poznaniu  był proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Poznaniu – to właśnie z niej został przeniesiony w stan spoczynku – a także redaktorem Przewodnika Katolickiego i dyrektorem Księgarni Św. Wojciecha oraz wykładowcą na Wydziale Teologicznym UAM. Zmarł 2 sierpnia 2016 w Poznaniu.

Profesor Hieronim Hurnik zmarł w 9 października 2016 roku. Ten wybitny poznański astronom już w czasie studiów został zatrudniony w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1973 został mianowany profesorem zwyczajnym nauk fizycznych, natomiast w latach 1965-1972 pełnił funkcję prodziekana ds. studiów zaocznych na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UAM. Był współtwórcą stacji obserwacyjnej w Borowcu pod Kórnikiem, a w latach 1967-1990, do chwili przejścia na emeryturę, kierował Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Jarosław Anczewski, wieloletni pracownik Wydziału Kultury UMP, zmarł 23 sierpnia 2016. Był człowiekiem-instytucją, na którego wiedzy i entuzjazmie opierał się raczkujący świat pozarządowej kultury w Poznaniu. Tego zdania są wspominający go przyjaciele z wydziału.

Pracę zaczynał pod koniec lat 70. w Pałacu Kultury. W latach 90. poświęcił się współtworzeniu Centrum Kształcenia Ustawicznego, a od 1999 roku pracował w Urzędzie Miasta Poznania, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Wydziału Kultury. Współtworzył nową strukturę szkolnictwa artystycznego, wdrażał nowe reguły dotacji dla organizacji pozarządowych (w tym słynne małe granty) oraz animował Komisję Dialogu Obywatelskiego.