11 listopada: Imieniny Ulicy Święty Marcin i gęsina na Starym Rynku

Kiermasz Rogala i Korowód Świętomarciński i Kiermasz Rogala na Świętym Marcinie – a na Starym Rynku i placu Wolności apetyczne dania z gęsiny. 11 listopada warto być w Poznaniu! Korowód Świętomarciński wyruszy o godzinie 14.30 tradycyjnie sprzed kościoła Świętego Marcina do CK Zamek, jednak w centrum miasta warto pojawić się już znacznie wcześniej. O 11.00 bowiem od strony ulicy Kościuszki i na parkingu przed zamkiem rozpocznie działalność Kiermasz Rogala, gdzie aż do godziny 21.00 będzie można kupić ten ulubiony listopadowy przysmak poznaniaków.

Warto będzie także zajrzeć w podwórka ulicy Święty Marcin. Tradycyjnie już czeka tam na ciekawych sporo atrakcji. Fundacja JAK MALOWANE (Św. Marcin 37) zmieni swoje podwórze w otwartą pracownię artystyczną, w której każdy znajdzie dla siebie zajęcie. Wizualną grę z przestrzenią podejmie kolektyw R2D2 (Św. Marcin 61). Zabawy dla całych rodzin zaproponuje Zofia Małkowicz wraz z zaproszonymi gośćmi (skrzyżowanie Św. Marcina i Garncarskiej). Przez cały dzień w przestrzeni ulicy będzie można posłuchać koncertów muzyków, spotkać kuglarzy z Flow Fire & Light show oraz posłuchać dźwięków najstarszej wielkopolskiej katarynki należącej do Tadeusza Zajdowicza. Będzie można także wziąć udział w popołudniowej, ulicznej potańcówce wraz z zespołem PRZODKI (Św. Marcin 75).

Centralnym punktem programu Imienin Ulicy jest korowód z udziałem samego Świętego Marcina na koniu, który wyrusza po sumie w kościele pod jego wezwaniem, czyli ok. godz. 14.00. W tegorocznym korowodzie spotkamy kuglarzy, performerów i muzyków. Grupa teatralna Asocjacja 2006 przygotuje obiekty nawiązujące do życiorysu patrona Poznania oraz kilkanaście kostiumów. Za radosne formy patriotyzmu odpowiadać będzie poznański teatr uliczny “Z głową w chmurach”, zrzeszający szczudlarzy, akrobatów i adeptów sztuki cyrkowej.

Uczestnicy korowodu przechodzą na scenę przed CK Zamek, gdzie tradycyjnie już prezydent Poznania wręcza Świętemu Marcinowi klucze do bram miasta. Później na scenie rozpoczną się koncerty – w tym roku wystąpią zespoły SÖNDÖRGŐ i RABEL BABEL / z udziałem L.U.C. Całość wieńczy pokaz fajerwerków około godz. 21.00. Dokładny program Imienin Ulicy Święty Marcin można znaleźć na stronie imprezy.

Na Starym Rynku z kolei będzie można wziąć udział w imprezie “Gęsina na imieninach”. Nazwa i termin tego odbywającego się od kilku lat święta nie są przypadkowe. W dawnym, przedwojennym Poznaniu właśnie tego dnia rozpoczynano bicie gęsi i przyrządzanie ich mięsa, bowiem, jak mawiano “na Świętego Marcina najlepsza gęsina”. Do tej tradycji od kilku lat nawiązuje Wielkopolska Izba Rzemieślnicza przy wsparciu miasta Poznania. Dzięki współpracy z Ogólnopolskim Cechem Rzeźników, Wędliniarzy i Kucharzy oraz Krajową federacją Hodowców Drobiu i Producentów Jaj organizuje imprezę przypominającą o tej tradycji. 

Od godziny 11.00 na Starym Rynku będzie działała strefa kulinarna, w której prowadzone będą prezentacje dań z gęsiny i sposobów ich wykonania połączone z degustacjami i poczęstunkiem. Kucharze z najlepszych poznańskich restauracji będą zachęcać do degustacji, a także zdradzą receptury swoich dań, by każdy poznaniak – także w domu – był w stanie przyrządzić to smaczne i zdrowe mięso drobiowe. Nie zabraknie znanego z poprzednich edycji Kotła Obfitości, z którego będzie bezpłatnie serwowana pyszna zupa – oczywiście na gęsinie.  Będą także prelekcje popularno-naukowe w wykonaniu ekspertów – a wszystko po to, by przekonać poznaniaków, że gęsina jest jednym z  najzdrowszych i najsmaczniejszych mięs. I mimo że w Polsce gęsiny produkuje się dużo, ma też ona bardzo dobrą opinię na rynkach światowych, to jednak w samym kraju je się jej stosunkowo mało – 90 procent produkcji idzie na eksport. Wielkopolscy rzemieślnicy chcieliby uczynić z gęsiny potrawy narodowej.

Stoiska z pyszną gęsiną będą się znajdowały także na placu Wolności, a oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na godzinę 12.00 na Starym Rynku. Tradycyjnie także sprzed Ratusza  wystartuje Gęsia Parada, która wspólnie z Korowodem Świętomarcińskim przejdzie od kościoła Świętego Marcina przed Zamek.

Gęsia, imieninowa impreza na Starym Rynku trwać będzie do godziny 17.00, a szczegółowy program można znaleźć na stronie Gęsina na imieninach. Najbliższy piątek więc stać będzie nie tylko pod znakiem rogala, ale także i – gęsi.