Badanie ABR – na czym polega i jak się do niego przygotować?

Badanie ABR, znane również pod nazwą BERA, to badanie, które określa słuchowy potencjał pnia mózgu. Badaniu najczęściej poddaje się dzieci, u których przeprowadzenie tradycyjnego badania słuchu byłoby niemożliwe. Jednak może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku.

Badanie słuchu za pomocą metody ABR jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, a mimo to pozwala na dokładną weryfikację stanu słuchu pacjenta oraz jego ewentualnych uszkodzeń.

Na czym polega badanie ABR?

Badanie ABR jedynym badaniem audiologicznym, które pozwala na weryfikację słuchu pacjenta bez jego udziału. Celem przeprowadzenia badania na skroniach i głowie pacjenta umieszcza się elektrody, dodatkowo pacjent zostaje wyposażony w słuchawki, które przesyłają do uszu osoby badanej dźwięki o zróżnicowanej częstotliwości. Za pomocą elektrod mierzony jest zakres reakcji mózgu na daną wibrację dźwiękową. Dane przesyłane są do specjalnej aparatury diagnostycznej, która pozwala precyzyjnie określić zakres słuchu pacjenta.

Jak przygotować się do badania ABR?

Pacjentom zaleca się przed badaniem oczyszczeniu uszu – zarówno z ciał obcych, jak i nadmiaru woskowiny. Najbardziej precyzyjne wyniki badania uzyskuje się, gdy pacjent śpi. Szczególne znaczenie ma to w przypadku małych dzieci i osób, z którymi komunikacja jest utrudniona.

Dzieci na badaniu ABR

Lekarze zalecają, aby dziecko przed badaniem nie spało zbyt wiele oraz było głodne. Dziecko najlepiej nakarmić tuż przed samym badaniem w cichym pomieszczeniu. Dzięki czemu rosną szansę na przespanie przez dziecko całego badania, a tym samym na jego najbardziej wiarygodny wynik.

W przypadku starszych dzieci – powyżej 6 miesiąca życia do lat 7 – może pojawić się potrzeba zastosowania narkozy, która jest niezbędna dla uzyskania prawidłowych danych na temat słuchu dziecka.

Przygotowanie dziecka do narkozy

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko będzie zbyt pobudzone i narkoza będzie jedyną możliwością do przeprowadzenia rzetelnego badania, to warto zapoznać się z zaleceniami, jakie wymagane są do rozpoczęcia procedury znieczulenia ogólnego. Pacjent powyżej pierwszego roku życia nie powinien konsumować żadnego pokarmu od 24 godzin. W tym czasie dozwolone są jedynie delikatne napoje, jak woda i soki bez miąższu. Zabronione jest podawanie wszelkich innych napojów ( w tym mleka ) i przekąsek ( guma do żucia ).

Dzieci poniżej pierwszego roku życia, mogą być nakarmione mlekiem matki do 4 godzin przed rozpoczęciem badania. Jeśli dziecko spożywa mleko zmodyfikowane, ostatni posiłek musi odbyć się maksymalnie 6 godzin przed wizytą w gabinecie.

Pozostałe godziny przed badaniem dziecko może spożywać jedynie wodę i soki. Gdy do rozpoczęcia badania pozostają jedynie dwie godziny dziecko musi zastosować post całkowity – włączając w to również zakaz spożywania lekkich płynów.

Po przeprowadzeniu badania logopeda zapozna się z wynikami i szczegółowo omówi rezultaty na konsultacji lekarskiej.

Artykuł promujący gabinet Gaudium: Profesjonalny laryngolog