Termiczne przekształcanie odpadów – od planów do realizacji

Sposoby finansowania powstających spalarni, stan i rozwój rynku odpadów komunalnych w najbliższych latach i nowe technologie pojawiające się w branży. W Poznaniu rozpoczęła się trzynasta międzynarodowa konferencja poświęcona gospodarce odpadami w polskich miastach i wsiach. Tegorocznym tematem wiodącym była eksploatacja spalarni.

Gości przybyłych na konferencję przywitał Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. Prezydent przypomniał, że obecnie funkcjonująca spalarnia odpadów nie jest jedynym powodem, dla którego to właśnie stolica Wielkopolski gości XIII Międzynarodową Konferencję “Termiczne przekształcanie odpadów – od planów do realizacji”.

– Poznań to także miasto, w którym została uruchomiona pierwsza w Polsce spalarnia odpadów, na Wilczaku – podkreślił. – Ruszyła w 1927 roku, odpady spalano w2 niej w temperaturze 1100 stopni Celsjusza, a popiołów używano do wyrobu rur kanalizacyjnych i płyt chodnikowych. Spalarnia działała do 1960 roku, można więc powiedzieć, że po prawie 90 latach znów mamy w Poznaniu spalarnię, ale bardzo nowoczesną.

Także zdaniem dr hab. inż. Tadeusza Pająka, prof. nadzw. AGH, który jest opiekunem naukowym konferencji, tegoroczne spotkanie jest wyjątkowe.

– Dotychczasowe dwanaście edycji toczyło się pod hasłem od planów do realizacji – przypomniał obecnym. – Plany już od kilku lat za nami, za nami także cały cykl budowy w kraju zakładów termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Około miliona ton odpadów komunalnych trafia rocznie na ruszt, wprowadzając w ten sposób krajową gospodarkę odpadami na zdecydowanie wyższy poziom jej zaawansowania i sytuując Polskę w grupie krajów UE opierających tę gospodarkę już nie tylko na składowaniu.

Profesor stwierdził, że taka polityka pozwala Polsce zbliżać do najnowszych standardów i wyzwań w gospodarce odpadami, określanych circular economy. Jednak uruchomienie instalacji to także czas, by rozpocząć dyskusję na temat funkcjonowania tych instalacji, możliwości optymalizacji ich działania, jeśli chodzi o odzysk energii i oczyszczanie spalin, a także aspekty finansowe ich funkcjonowania.

Jak wykazał dr inż. Zbigniew Grabowski z Politechniki Krakowskiej, finansowanie instalacji w przyszłości może budzić pewien niepokój. Należy bowiem wziąć pod uwagę fakt, że zgodnie z planami gospodarki odpadami przygotowanymi dla poszczególnych województw do roku 2020 odpadów komunalnych ma ubywać.  A skoro tak, to już teraz należy myśleć o tym, co będą spalać istniejące lub budowane instalacje w roku 2020.

Przyszłości ITPOK w Polsce był poświęcony także panel dyskusyjny, a uczestnicy konferencji będą mogli zobaczyć, jak funkcjonuje instalacja w praktyce. W programie jest zwiedzanie zakładów termicznego przekształcania odpadów w Poznaniu i Koninie.

Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie www.abrys.pl.