Dzieciaki tworzą Śmieciaki: nagrody w konkursie zostały wręczone

Ponad 200 zgłoszonych prac wykonanych przez prawie 500 uczniów i 70 tysięcy głosów, które zostały na nie oddane. Właśnie zakończyła się druga edycja konkursu “Bądź Eko Poznaniakiem” pod hasłem “Dzieciaki tworzą Śmieciaki”, objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania oraz patronatem Związku Międzygminnego GOAP.

Zasady konkursu były proste: dzieci, pod kierunkiem swoich nauczycieli lub z własnej inicjatywy, miały zbudować właśnie Śmieciaki, czyli stworzenia wykonane jedynie z odpadów nadających się do recyklingu. Efekty okazały się naprawdę wspaniałe, a przy okazji – na co zwrócił uwagę Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta – zwracały uwagę dzieci na fakt, jak wiele można zrobić z przedmiotów uznanych za bezużyteczne.

– Nie ma lepszej drogi niż edukacja, by budować świadomość ekologiczną dzieci i młodzieży

prezydent Lewandowski

 – Dlatego organizacja takich konkursów jak ten jest tak ważna.

Tego samego zdania jest Artur Pielech, prezes zarządu firmy FB Serwis, pomysłodawcy konkursu.

– Odpady mają kilka żyć – mówił, pokazując zwycięskie prace. – Piękne, różowe nakrętki zamiast trafić na śmietnik, stały się różowym wielorybem. Dzięki temu wy, dzieci, możecie zobaczyć, że to, co wyrzucamy, nie jest żadnym odpadem i może dzięki wam zyskać drugie życie. A wykorzystując ponownie papier, plastik, metal nie musimy wycinać lasów, wydobywać minerałów z ziemi, bo wystarczy nam to, co już wydobyliśmy.

Zmniejszenie wycinki lasów i wydobycia surowców naturalnych to jedna z korzyści recyklingu. Na kolejną, finansową, zwrócił uwagę prezydent Lewandowski. W 2020 roku wejdą nowe regulacje prawne, zgodnie z którymi będziemy musieli połowę odpadów przekazywać do recyklingu. Gmina, która nie będzie w stanie wywiązać się z tego obowiązku, będzie płaciła karę. Odpowiednio wczesna edukacja jej mieszkańców pozwoli zwiększyć poziom recyklingu i takich kar uniknąć.

Za najlepszą pracę w konkursie uznano dzieło Nadii Piaseckiej, Alicji Mielcarskiej i Jakuba Tarachy ze szkoły Podstawowej w Biedrusku. Praca otrzymała 7130 głosów, a wykonano ją z plastikowych nakrętek, szpulek po niciach, plastikowych butelek, kartonów oraz gazet.

Drugie miejsce zajęła praca wykonana przez Kingę Bartczak, Karinę Nowicką i Martynę Malusi ze szkoły Podstawowej w Ziminie, która otrzymała 6222 głosy, a zrobiono ją z kartonu po butach, plastikowych butelek, opakowania po lodach, pudełka po maśle, folii aluminiowej i bibuły. Trzecie miejsce zdobył “Kosmojamnik” autorstwa Amelii Semeniuk i Anieli Matuszkowiak ze szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu. “Kosmojamnik” otrzymał 4128 głosów i został wykonany z papierowej tuby po tapecie, kartonów, katalogu sklepu meblowego, plastikowych nakrętek, jednorazowych reklamówek, opakowania po środku piorącym oraz pudełka po pomidorach.

Przyznano także dwa wyróżnienia: dla Wojtka Malechy i Piotra Prałata z SP nr 1 w Mosinie oraz dla Zuzanny Radeckiej z SP nr 38 w Poznaniu.

Konkurs “Bądź Eko Poznaniakiem” jest skierowany do uczniów szkół podstawowych Poznania i powiatu poznańskiego. Jego celem jest promowanie postaw proekologicznych, zachęcanie mieszkańców do poszerzania wiedzy na temat segregacji odpadów i znaczenia dbałości o środowisko naturalne. Inicjatorem konkursu jest firma FB Serwis, która w ten sposób chce przyczynić się do poprawy poziomu recyklingu odpadów w Poznaniu i powiecie poznańskim. Konkurs odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Poznania, a jego pierwsza edycja odbyła się w 2015 roku.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.