Prezydent Jacek Jaśkowiak podpisał Kartę Różnorodności

Poznański Urząd Miasta dołączył do sygnatariuszy Karty Różnorodności. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, składając podpis pod Kartą podczas zorganizowanych w Warszawie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu 6. Targów CSR, zadeklarował wprowadzanie polityki zarządzania różnorodnością i przeciwdziałania dyskryminacji w Urzędzie Miasta Poznania.

Urząd Miasta Poznania znalazł się gronie 7 tysięcy firm, organizacji i instytucji z 17 krajów Europy, które aktywnie przeciwdziałają dyskryminacji i mobbingowi, tworząc przyjazne miejsca pracy. Karta Różnorodności to europejska inicjatywa na rzecz promocji i rozpowszechniania polityki równego traktowania oraz zarządzania różnorodnością w miejscu pracy. W Polsce koordynowana jest przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Od 2012 roku tekst Karty w naszym kraju podpisało ponad 150 sygnatariuszy. Poznański magistrat – po słupskim – jest drugim w kraju, który włączył się do tej inicjatywy. 

– Podpisanie Karty Różnorodności jest zgodne z polityką Poznania jako miasta wolnego od dyskryminacji oraz otwartego na różnorodność. Pierwsze miejsce w tegorocznym Rankingu Otwartych Miast to dowód, że Poznań się rozwija właśnie w tym kierunku, inwestuje w kapitał ludzki i społeczny. Systemowo myślimy o polityce senioralnej, jesteśmy w sieci WHO Miast Przyjaznych Starzeniu, podwyższamy standardy dostępności miasta dla osób z niepełnosprawnościami, wdrażamy działania integracyjne dla cudzoziemców. W samym urzędzie potrzebujemy skoordynowania działań na rzecz równego traktowania i wspierania różnorodności oraz monitoringu ich efektywności. To jest ważne z jednej strony dla kształtowania przyjaznego miejsca pracy i relacji wewnątrz organizacji, a z drugiej strony ma też podnosić świadomość oraz wrażliwość pracowników i pracownic urzędu w kontaktach z klientami zewnętrznymi, czyli mieszkańcami

prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak

Prezydent dodał, że równe traktowanie jest jedną z zasad etycznych zawartych w Kodeksie etyki pracowników Urzędu Miasta Poznania, a sam Urząd korzysta z rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie mobbingowi, molestowaniu i dyskryminacji. Obecnie, po podpisaniu Karty, w Urzędzie powołany zostanie stały zespół, który będzie odpowiedzialny za tworzenie oraz wdrażanie rozwiązań przeciwdziałających dyskryminacji, mobbingowi i molestowaniu w miejscu pracy. Zajmie się on również organizowaniem działań edukacyjnych podnoszących świadomość wśród zespołu oraz kadry zarządzającej, a także monitoringiem skuteczności podejmowanych działań.

– Cieszy nas coraz większe zainteresowanie administracji publicznej tematyką zarządzania różnorodnością. Mamy nadzieję, że podpisanie Karty Różnorodności przez Urząd Miasta Poznania, jednego z największych miast w Polsce i miasta wojewódzkiego, zachęci kolejne samorządy do wprowadzania działań antydyskryminacyjnych i przyczyni się do promocji działań z zakresu zarządzania różnorodnością w firmach i organizacjach, nie tylko w Wielkopolsce – powiedziała Mirella Panek – Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.