Czy w Poznaniu powstanie aleja generała Błasika?

Pierwsze czytanie projektu przyszłorocznego budżetu, uchwały planistyczne i nazewnictwo ulic – to tylko niektóre z punktów porządku XXXVIII sesji RMP.

Projekt budżetu miasta na 2017 rok został już skierowany przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka do Rady Miasta i ogłoszony na stronach miejskich. Teraz odbędzie się pierwsze czytanie projektu budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej. To początek procedury budżetowej w Radzie Miasta. Następnie projekt trafi do opiniowania przez komisje merytoryczne, a sesja budżetowa zaplanowana jest na 20 grudnia.

Oprócz tego w porządku obrad sesji znalazły się projekty uchwał planistycznych dotyczące obszarów: Osiedle Lecha,  terenów przyautostradowych w rejonie Fabianowa i Kotowa, czy rejonu ulicy Piołunowej.

Z dwóch projektów związanych z nazewnictwem ulic, jedna wydaje się formalnością. Chodzi o skwer otoczony ulicami: Grobla, Za Groblą i Ewangelicka. Ma on otrzymać imię jednego z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 r. Jana Suwarta. Wcześniej projekt pozytywnie projekt zaopiniowała Komisji Kultury i Nauki oraz Rada Osiedla Stare Miasto. Trudno powiedzieć jaki los spotka projekt w sprawie zmiany nazwy części ulicy Silniki na aleję generała Andrzeja Błasika – dowódcę Sił Powietrznych RP, który zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. W tym przypadku negatywną ocenę wydała Rada Osiedla Głuszyna. Wprawdzie generał przez pewien czas dowodził bazą lotniczą w Poznaniu, ale zdaniem Rady Osiedla nie był związany z Głuszyną.

Poza tym radni będą musieli podjąć decyzję w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta. Konieczność podjęcie takiej uchwały wynika z wejścia w życie ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. W przypadku, gdy gmina zamierza realizować zadania własne związane z prowadzeniem procesu rewitalizacji, niezbędne jest wyznaczenie w drodze uchwały rady miasta obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. W poznańskiej uchwale wyznaczono następujące obszary rad osiedli jako obszar rewitalizacji: Jeżyce, Stare Miasto, Święty Łazarz, Wilda, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria oraz fragmenty osiedli Główna, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Górczyn.

Pojawią się też projekty uchwał sprawie porozumień zakresie lokalnego transportu zbiorowego między Poznaniem a sąsiednimi gminami.

Sesja rozpocznie się 22 listopada o godz. 9 w sali na parterze Urzędu Miasta. Wstęp na sesję jest wolny.