Chirurgia on line z Poznania na cały świat

Sesja chirurgiczna live z 10 europejskich ośrodków zajmujących się chorobami otolaryngologicznymi, z transmisją w internecie. Stolica Wielkopolski będzie gospodarzem niezwykłego wydarzenia “2nd European Laryngological Live Surgery Broadcast”, w którym – dzięki Poznańskiemu Centrum Superkomputerowo-Sieciowemu – będą mogli uczestniczyć lekarze z całego świata.

– Celem tego wydarzenia jest nauczanie postępowania chirurgicznego wśród lekarzy laryngologów i studentów medycyny na całym świecie – tłumaczy profesor Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego. – Uczestniczy w nim 10 najlepszych klinik laryngologicznych w Europie, w tym klinika poznańska, i każda z nich przedstawi 2-3 operacje. Z Poznania zostanie pokazana operacja usunięcia raka krtani od zewnątrz z odtworzeniem ciągłości krtani oraz operacja ogromnego guza gruczołu ślinowego z wypreparowaniem nerwu twarzowego.

Tematyka operacji obejmuje leczenie schorzeń niezłośliwych i złośliwych krtani, szyi i twarzy. Będą wykonywane takie operacje, jak: operacje endoskopowe z użyciem lasera CO2 w przebiegu raka krtani, operacje częściowego wycięcia krtani od zewnątrz, również w przebiegu raka krtani, operacje poprawiające głos, operacje guzów gruczołów ślinowych, jak i operacje naprawcze w patologii krtani.

– W Poznaniu, w siedzibie PCSS zorganizowane jest główne studio, w którym czterech moderatorów, profesorów z różnych krajów europejskich, będzie koordynowało przekaz operacji w internecie

wyjaśnia profesor Szyfter

– Lekarze na całym świecie będą obserwować i komentować te operacje, będąc przed swoimi komputerami. Jest to unikalna forma nauczania, całkowicie bezpłatna, daje szansę lekarzom na obserwację bardzo nowoczesnego postępowania chirurgicznego ze wszystkimi detalami, bo odbywa się na żywo.

Sesja live jest zorganizowana już po raz drugi – jej poprzednia, ubiegłoroczna edycja, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Dowodzą tego, jak mówi profesor Szyfter – liczne wejścia na stronę  els.livesurgery.net, na której odbywa się transmisja sesji.

II Internetowa Sesja Chirurgii Laryngologicznej Na Żywo odbędzie się 30 listopada i organizowana jest przez Europejskie Towarzystwo Laryngologiczne, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz Klinikę Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wezmą w niej udział naukowcy oraz lekarze z 10 ośrodków medycznych w Europie: (Poznania, Essen, Leiden, Marsylii, Luxemburga, Genui, Giessen, Cagliari oraz Barcelony (2 ośrodki). Miasto Poznań wsparło organizację sesji kwotą 29 tysięcy złotych.