“Study in Poznań” – jak zachęcić obcokrajowców do studiowania w Poznaniu?

W jaki sposób zachęcić obcokrajowców do studiowania w Poznaniu? Odpowiedzi na to pytanie szukali przedstawiciele 25 poznańskich uczelni w ramach spotkania zespołu “Study in Poznań”

Obecnie w Poznaniu studiuje ok. 116 tys. studentów, z czego ok. 4 tys. to studenci zagraniczni – jest więc o czym dyskutować. I to dlatego władze miasta wyszły z inicjatywą powołania zespołu, który będzie się troszczył o to, by studentom spoza Polski studiowało się w Poznaniu jak najlepiej.

– Cieszy nas, że wszystkie uczelnie odpowiedziały na zaproszenie miasta, by wprowadzić w zakresie naszej akademickiej współpracy pewne rozwiązania systemowe – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który przewodniczył spotkaniu. – Chodzi nie tylko o te dotyczące zapraszania zagranicznych studentów, ale także ich asymilacji kulturowej i integracji, na przykład pomocy w znajdowaniu zatrudnienia.

Miasto, w ramach programu “Akademicki i naukowy Poznań” realizowanego przez Wydział Rozwoju Miasta UMP, od kilku lat rozwija projekt “Study in Poznań”, czyli inicjatyw kierowanych do studentów zagranicznych. Projekt obejmuje zarówno projekty promocyjne, jak i działania mające na celu podniesienie jakości życia tych studentów, którzy już tu studiują. Spotkania zespołu odbywają się raz na kwartał, a każde z nich będzie poświęcone wybranemu aspektowi kształcenia.

W trakcie ostatniego spotkania, które odbyło się 28 listopada, omówiony został m.in. temat umiędzynarodowienia studiów w aspekcie Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+ oraz dotychczasowa i planowana wspólna promocja zagraniczna miasta oraz poznańskich uczelni. I jest się czym pochwalić. Tylko w listopadzie udało się zrealizować dwa wyjazdy promocyjne do Moskwy i Kijowa.

Warto też przypomnieć, że w Poznaniu działa portal Study in Poznań w języku angielskim, współtworzony przez uczelnie i prezentujący ofertę tych placówek dla studentów zagranicznych. Miasto regularnie bierze też udział w zagranicznych targach edukacyjnych wspólnie z uczelniami, współorganizuje imprezy integracyjne dla studentów spoza Polski i pomaga w znalezieniu stażu lub przyznaniu stypendium. Studenci mogą także uczestniczyć w życiu kulturalnym Poznania, ponieważ “Afisz”, czyli miesięczne zestawienie imprez kulturalnych w mieście, wychodzi także w języku angielskim.

W 2016 r zrealizowano badanie opinii studentów zagranicznych przyjeżdżających na studia do Poznania. Respondenci pozytywnie ocenili łatwość załatwienia formalności na uczelni związanych z ich pobytem. Dla blisko połowy osób (45,1%) okazało się to czynnością łatwą lub bardzo łatwą. Trudności w tym obszarze wskazało 23,8% respondentów. Studenci wysoko oceniają możliwości, jakie zaoferowała im poznańska uczelnia. Interesujący program studiów, będący szansą na dobre wykształcenie, dobrze lub bardzo dobrze ocenia 65,9% osób, przy ok. 10% osób niezadowolonych. Jeszcze wyżej studenci oceniają szanse, jakie stworzyła im poznańska uczelnia na nawiązanie międzynarodowych przyjaźni.

Szanse na pracę/staż/praktykę w trakcie studiów jako średnie oceniło 36% badanych. Podobny odsetek wskazań (37,8%) odnotowano przy ocenie cenie dobrej i bardzo dobrej. Zbliżony wynik pojawił się również w ocenie szansy poznania autorytetu naukowego oraz uzyskania stypendium.

Wysoko i bardzo wysoko (79,3% wskazań) oceniona została oferta rozrywkowa miasta Poznania. Podobnie wysoko (78,2%) oceniono ofertę rekreacyjną oraz ofertę kulturalną (61%). Formalności dotyczące pobytu w Polsce załatwiane poza uczelnią, np. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, jako średnio trudne oceniła blisko połowa osób (43,3%). Jako trudne lub bardzo trudne do przejścia oceniło je 23,1% osób.

Z publicznych usług najwyżej oceniono transport publiczny, który profesjonalnie lub bardzo profesjonalnie oceniło aż 78,1% osób. Za nieprofesjonalne jej funkcjonowanie uznało tylko 8,5 respondentów. Badani w większości dobrze i bardzo dobrze oceniają oznakowanie miasta przyjazne dla obcokrajowców (39,7%). Niezadowolenie w tym zakresie wskazuje 21,9% osób.

Opinia na temat stosunku poznaniaków do obcokrajowców jest zróżnicowana. Niezadowolonych z tego aspektu jest ponad 1/3 badanych (35,4%), zaś prawie 1/3 wyraża zadowolenie (32,9%). Niemal co trzeci (31,7%) student ocenia go średnio.

Aż 70,7% osób czuje się w naszym mieście bezpiecznie, a tylko 1,8% odczuwało zdecydowany niepokój. Za atrakcyjne do życia miejsce Poznań uznało 77,4% osób, a za zdecydowanie nieatrakcyjne wyłącznie 1,8%. Zdecydowanie lub raczej zdecydowanie zarekomendowałoby swoim znajomym Poznań jako miejsce, w którym warto studiować, aż 84,8% respondentów, a swoje rekomendacje turystyczne deklaruje 69,5% osób.

Wśród pozytywnych stron naszego miasta najczęściej pojawiały się opinie o architekturze i dużej ilości obszarów zielonych oraz dobrze zorganizowanej komunikacji miejskiej. Chwalono atmosferę i zajęcia na uczelni, jak również ogólną atmosferę panującą w mieście. Wśród najchętniej odwiedzanych miejsc wskazywany jest Stary Rynek i okolice (w szczególności puby) oraz okolice Jeziora Maltańskiego. Studenci chwalą nocne życie i ofertę rozrywkową miasta.

Ankieta została przeprowadzona on-line i przesłana uczelniom. Jednak także dla miasta stanowi cenne źródło informacji, jak Poznań jest postrzegany przez przybyszów z zewnątrz – i nad jakimi cechami stolicy Wielkopolski trzeba jeszcze popracować, by była bardziej przyjazna dla zagranicznych studentów.