Jak wspomóc domowy budżet przed świętami?

Są wydatki, które można próbować oddalić w czasie. Należą do nich na przykład wyjazdy wypoczynkowe, nowe ubrania, rozrywka. Są też takie koszty, których absolutnie przesunąć nie można. Tak jest właśnie w przypadku świąt. Raczej nikt nie kupuje choinki i prezentów na początku stycznia. Jak więc poradzić sobie z nawałem grudniowych wydatków, gdy w budżecie domowym widnieje chwilowa pustka?

Poproś szefa o zaliczkę

Niektóre firmy, najczęściej prywatne, ale nie tylko, oferują możliwość pobierania pensji w ratach. W sytuacji podbramkowej można poprosić o zaliczkę lub część wypłaty. Szef – też człowiek i na pewno rozumie, że grudzień wiąże się z wydatkami. Planując taki krok, trzeba go jednak dobrze rozważyć. Prośba o pieniądze w dniu płacenia podatków może nie spotkać się ze zrozumieniem. Trzeba też liczyć się z tym, że nie dostaniemy gotówki do ręki, a na przelew trzeba kilka dni poczekać. Czasem księgowa robi transakcje tylko w jednym dniu tygodnia. Dlatego właśnie nie ma sensu zwlekać i liczyć na gwiazdkę z nieba – lepiej wcześniej zwrócić się z prośbą do szefa.

Pożycz pieniądze od rodziny

Ta opcja jest najbezpieczniejsza, ale i najmniej pewna. W końcu rodzina też stoi przed wydatkami świątecznymi. Jeśli jednak wiemy, że jest ktoś, na kogo możemy liczyć, trzeba z tej możliwości skorzystać. Pożyczka u rodziny lub znajomych ma jeszcze ten plus – w razie konieczności stosunkowo łatwo jest wynegocjować odroczenie spłaty lub rozłożenie długu na raty. Drugą korzyścią jest fakt, że rzadko kiedy ktoś z bliskich osób nalicza odsetki. Z innej jednak strony narażamy się na ryzyko osłabienia więzi rodzinnych lub zepsucia relacji, jeśli z jakiegoś powodu będziemy musieli wydłużyć termin oddania długu.

Użyj pieniędzy odłożonych na ,,czarną godzinę”

Co prawda święta trudno uznać za życiowy kataklizm, ale czasem bywa tak, że pojawiają się nie w porę. Niby dobrze wiemy, kiedy to nastąpi, a jednak często czujemy się zaskoczeni, że to już. Można oczywiście wyprawić skromniejsze spotkanie rodzinne, zrezygnować z wystawnej kolacji i choinki do sufitu, jednak kiedy w domu są dzieci, nie da się całkowicie pominąć wydatków świątecznych. O ile dorośli mogą się umówić, że wręczą sobie prezenty później, np. w Sylwestra, o tyle dzieci muszą swoje podarki znaleźć pod choinką w Wigilię. Jeśli nie masz innego pomysłu na szybki przypływ gotówki, zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na naruszenie środków z domowej rezerwy.

Skorzystaj z dobrodziejstwa Internetu

Jeśli wszystkie powyższe metody nie są dla ciebie, możesz rozważyć wzięcie pożyczki w Internecie. Sprawdzony pożyczkodawca to gwarancja pożyczki bez zbędnych formalności, którą spłacimy na wcześniej ustalonych warunkach. W wielu firmach pierwszą pożyczkę dostaje się bez dodatkowych kosztów, nawet na 30 dni. W zależności od pożyczkodawcy, pieniądze mogą trafić na konto nawet w 15 minut. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: https://www.vivus.pl/moje-finanse/pozyczki-chwilowki.