Opiekunki do dzieci z Ukrainy

Okazuje się, że większość kobiet, które do Polski przyjeżdżają w celach zarobkowych z Ukrainy, znajduje pracę fizyczną.

Ukrainki zatrudnione są zazwyczaj na stanowisko sprzątaczek, pomocy kuchennej czy do pracy sezonowej przy zbiorach. Nierzadko znajdują też pracę jako opiekunki osób starszych i opiekunki do dzieci. Dzisiaj przedstawimy ich właśnie w takim charakterze. Co ciekawe, agencje pośrednictwa pracy potwierdzają, że popyt na Ukrainki w kwestii zatrudnienia ich jako nianie ciągle rośnie. Polscy rodzice coraz częściej stawiają na nasze sąsiadki zza wschodniej granicy. 

Koszt zatrudnienia 

Nie da się ukryć, że wynagrodzenie Ukrainek jest nieco niższe aniżeli opiekunek z Polski. Za godzinę pracy opiekunki z Ukrainy zapłacić należy 8-15 złotych. Polki żądają minimalnej stawki w kwocie 12 złotych za godzinę.

Co więcej, Ukrainki można zatrudniać legalnie, w oparciu o umowę o pracę, opłacając stosowne składki. W ramach pomocy Ukrainie pracodawca taki zyskuje pewne profity. Co miesiąc rząd dokłada do pensji Ukrainki 800 złotych, pracodawca nie musi też opłacać za takiego pracownika składek ZUS. Prawda, że to ogromna oszczędność?

Kwalifikacje 

Co ważne, opiekunki o dzieci z Ukrainy cieszą się ogromnym poważaniem. To kobiety z odpowiednim podejściem do najmłodszych. Oczywiście, zanim jeszcze dojdzie do zatrudnienia Ukrainki, należy sprawdzić kilka formalnych kwestii. W pierwszej kolejności ważne jest pozwolenie na legalny pobyt i pracę na terenie Polski. Co więcej, liczą się też kwalifikacje do wykonywania akurat tego zawodu. Opiekunka z Ukrainy może być po studiach pedagogicznych – podobno te najlepsze są we Lwowie. Ukrainka powinna również wykazać referencje z poprzedniej pracy, bo być może zajmowała się już kiedyś kilkulatkiem. Idealnie jest, kiedy opiekunka z Ukrainy została nam polecona. Bierzemy tutaj pod uwagę zarówno znajomych, jak i agencje pośrednictwa pracy. To sprawdzone i bezpieczne opcje, bo wszyscy kandydaci zostają tam odpowiednio zweryfikowani. Agencja trzyma też pieczę nad pracą Ukrainki.

Dodatkowe atuty

Musimy wziąć pod uwagę, że zatrudniając Ukrainkę, mogą pojawić się trudności w komunikowaniu z nią. Większość kobiet przyjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy posiada świadectwa ukończonych kursów językowych, natomiast wiadome jest, że ich akcent będzie różnił się od naszego. Dla niektórych rodziców kwestie bariery językowej są problemem, bo boją się, że dziecko będzie skłonne do przejmowania innych naleciałości językowych.

Naszym zdaniem, zatrudniając na stanowisku opiekunki kobietę, dla której językiem ojczystym nie jest język polski, jest ogromnym plusem. To przecież darmowe korepetycje dla naszej pociechy. Nie każdy w wieku kilku lat ma okazję poznawać nie tylko inną kulturę, ale właśnie język. Nigdy nie wiadomo, czy akurat Ukraiński za kilkanaście lat nie będzie tym najbardziej pożądanym. Jego znajomość może przyczynić się do otwarcia licznych furtek w wieku dorosłym, patrząc chociażby na możliwości robienia kariery zawodowej. Warto więc rozważyć zatrudnienie opiekunki z Ukrainy przynajmniej biorąc pod uwagę rozwój naszego dziecka.

Tekst powstał w inspiracji artykułami na stronie ewl.com.pl.