Co robić w weekend w Poznaniu?

Koncert Dżemu w CK Zamek, gwiazdy lat 90. w Arenie, świąteczne jarmarki i kiermasze, a przede wszystkim – Festiwal Rzeźby Lodowej. W ten weekend nie zabraknie atrakcji, bez względu na to, czy wybierzemy spędzenie go w świątecznych klimatach – czy nie.

9 grudnia o godzinie 17.00 rozpoczną się pierwsze zmagania w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej. Imprezę otworzy prezydent Jacek Jaśkowiak, dla miłośników lodowych rzeźb zaśpiewa Reni Jusis, a później już rozpoczną się zmagania 12 zespołów z całego świata, które potrwają aż do niedzieli. 

O godzinie 17.30 w Zespole Szkół nr 2 rozpocznie się koncert charytatywny “Młodzi dla seniorów”. Uczniowie Gimnazjum nr 68 dzielić się będą empatią, wrażliwością i miłością wobec starszych osób.  Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na pomoc potrzebującym seniorom z okolicy.

“Zakochani w drodze – piechotą do Jerozolimy” to tytuł spotkania z podróżnikami Darią Urban i Wojciechem Kostykiem, które rozpocznie się o 18.00 w Cafe Misja. O tej samej porze w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci rozpocznie się spotkanie “Arystoteles arabski”, które poprowadzi prof. Katarzyna Pachniak z Uniwersytetu Warszawskiego.

O godzinie 19.00 w Sali Ziemi MTP wystąpi Moscow City Ballet ze spektaklem “Jezioro Łabędzie”. W PoemaCafe o tej samej porze rozpocznie się “Świąteczny koncert Piotra Kuźniaka”, natomiast w Auli UAM koncert “Fantazja polska”, podczas którego wystąpią Michał Francuz – fortepian, Jakub Chrenowicz – dyrygent oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. W programie utwory I.J.Paderewskiego,  F. Chopina, E.Fabiańskiej-Jelińskiej, M.Karłowicza oraz W.Kilara.

O 19.05 warto zajrzeć do CK Zamek, gdzie na Scenie Nowej wystąpi Studio Teatralne Próby ze spektaklem “Gyubal Wahazar”. Spektakl będzie można obejrzeć o tej samej porze także w sobotę, 10 grudnia.

Blue Note zaprasza o godzinie 20.00 na koncert Kasy Chorych, a Scena na Piętrze – na konkurs “Zostań Gwiazdą Kabaretu”. Wystąpią Szymon Łątkowski i David Mbeda Ndege, a gościem eliminacji będzie Andrzej Poniedzielski.

10 grudnia warto się wybrać na świąteczne jarmarki, których w Poznaniu nie brakuje. W ten weekend zaprasza Wolny Targ Świąteczny do Starego Browaru, a w Starej Rzeźni w tym samym czasie odbędzie się Świąteczny Otwarty Market, ten sam, który odbywał się na Jeżycach. Nie należy też zapominać o jarmarku na placu Wolności i Starym Rynku.

Od godziny 10.00 miłośników kotów i zwierząt egzotycznych zaprasza Palmiarnia Poznańska. Prywatni hodowcy będą prezentować swoje zwierzęta, między innymi gekony, pytony królewskie, karaczany, a także lotopałanki, tenreki i jeże. Odbędzie się też pokaz kotów rasowych, a impreza będzie się odbywała także w niedzielę. Wstęp w ramach biletu wstępu do Palmiarni.

O tej samej porze rozpocznie się spacer z przewodnikiem po Żegrzu. Początek na przystanku MPK Os. Oświecenia, zakończenie przy Forcie II na Os. Orła Białego, a wycieczkę poprowadzi przewodnik Andrzej. Jej druga odsłona odbędzie się o godzinie 14.00. Także o 10.00 na ulicę Libelta 16/20 zaprasza Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa na “Dzień otwarty WZKiB”.

O 10.50 w Centrum Informacji Miejskiej rozpocznie się wycieczka dla dzieci “Jadę tramwajem i Poznań poznaję”, na którą zaprasza Wydawnictwo Miejskie Posnania. Dzieci razem z przewodniczką Mają Rausch zasiądą w zabytkowym tramwaju i udadzą się śladem poznańskich zabytków. O godzinie 11.00 kolejna propozycja dla dzieci – “Rodzinne czytanie z Teatrem mplusm – Najpiękniejsze opowieści pod choinkę” w Bibliotece Raczyńskich. O tej samej godzinie CK Zamek zaprasza do Strefy Zabawy na warsztaty dla dzieci w wieku 3-5 lat “Co pływa w ryżu?”. A o 12.30 znów zaproszenie dla najmłodszych: “Jarmarkowy zawrót głowy – wycieczka piesza dla dzieci”. Zbiórka przed Pręgierzem na Starym Rynku.

O godzinie 14.00 na dziedzińcu Sceny Roboczej rozpocznie się premiera publikacji “POZNAŃSKI spacerOFFnik TEATRALNY – na nogach, kołach i w Scenie”. W programie przejazd rowerowy z przewodniczką, spotkanie z Joanną Ostrowską i Adamem Ziajskim oraz wydarzenia muzyczne.

O godzinie 17.00 miłośnicy piłki ręcznej powinni się stawić w hali Gimnazjum nr 54 przy ul. Newtona. Zostanie tam rozegrany mecz I Ligi Mężczyzn: Grunwald Poznań vs Stal Gorzów Wlkp. O tej samej porze w Auli UAM rozpocznie się “Wielka Gala Charytatywna fundacji Mam Marzenie”, podczas której wystąpią między innymi Michał Szpak, Kasia Wilk, Paulina Przybysz, a także Myszki Miki i Minnie, Kaczor Donald oraz Goofy.

O godzinie 18.15 na lodowisku im. Witalisa Ludwiczaka (Chwiałka) rozpocznie się mecz Polskiej Ligi Hokeja Kobiet, Poznańskie Kozice – UKHK Unia Oświęcim. Zawodniczki ponownie powalczą ze sobą w niedzielę, 11 grudnia, o godzinie 9.15.

O godzinie 19.00 do wyboru są dwa wyjątkowe koncerty: w MP2 w ramach festiwalu Poznań Nowa Generacja zagrają Rebeka, Miss Is Sleepy, KVBA, Groberska , a w hali Arena 2 Unlimited, Dr. Alban, Captain Jack i La Bouche.

Na premierę spektaklu “Cyrkostrada” zaprasza o 20.00 do Sali Wielkiej CK Zamek, a Blue Note – na koncert Wojtka Mazolewskiego z gośćmi: Johnem Porterem i Justyną Święs, który promuje płytę “Chaos Pełen Idei”.   

11 grudnia najmłodsi poznaniacy powinni zacząć dzień w Concordia Design na porannych zabawach z cyklu “Mali odkrywcy”. Spotkanie rozpocznie się o 9.00, natomiast o 10.30 zaprasza CK Zamek na spektakl dla dzieci “Do góry nogami”. Warto pamiętać o tym, że przez Poznań przejedzie też Świąteczna Bimba.

O 11.00 w Concordii Design rozpocznie się (Świąteczny) kiermasz kreatywności, gdzie będzie można kupić gwiazdkowy prezent, zaprojektować go i wykonać lub spędzić czas z najmłodszymi dekorując pierniki pod okiem kucharzy z Concordii Taste.

Stary Browar zaprasza na Szachownicę o godzinie 16.00 na koncert “Młodzi wirtuozi na Szachownicy – koncert muzyki skrzypcowej i wiolonczelowej”. O godzinie 17.00 w Bazylice Archikatedralnej rozpocznie się kolejna odsłona interdyscyplinarnego projektu z “Verba Sacra”, a w Auli UAM specjalny koncert z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego, podczas którego usłyszymy uwerturę do baletu “Król wichrów” (Tatry) op. 37, Koncert wiolonczelowy op. 55, Koncert fortepianowy d-moll “Słowiański” op. 60 oraz marsz pretorianów z oratorium “Quo vadis?” op. 30.

O godzinie 19.00 w ramach Koncertowej Jesieni w Poznaniu w Sali Wielkiej CK Zamek wystąpi zespół Dżem, w Blue Note zagra Michał Jelonek, a w Auli Nova rozpocznie się koncert “Profesor Stanisław Kulczyński in memoriam” w wykonaniu poznańskich chórów. Również o 19.00 do Teatru Muzycznego zaprasza Krzysztof Daukszewicz, który tradycyjnie już w grudniu przyjeżdża do stolicy Wielkopolski z nowym recitalem.