Poznań na weekend: na co warto się wybrać?

Koncert Julii Marcell, Golec uOrkiestra, Grupa MoCarta – ci poznaniacy, którzy zdecydują się zrobić sobie przerwę w przedświątecznych przygotowaniach, nie będą narzekali na brak propozycji. Weekend zapowiada się naprawdę ciekawie – i świątecznie.

W piątek, 16 grudnia o godzinie 18.00 warto się wybrać na spotkanie autorskie z Arkadym Radosławem Fiedlerem w Bibliotece Raczyńskich, Filii 38 przy ul. Ognik. O tej samej porze ODK Pod Lipami zaprasza na program słowno-muzyczny “Wspomnij mnie” w wykonaniu Zespołu Nona-Art, a Arena – na kolędy i pastorałki, które zaśpiewa Golec uOrkiestra.

O godzinie 19.00 kolejna porcja propozycji: Muzeum Narodowe proponuje “Więcej lub mniej, a jednak” – intelektualne gry Loescha z widzem, czyli oprowadzanie tematyczne. W Auli Nova będzie można posłuchać koncertu Sepia Ensemble – to zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej, a w Blue Note – Julii Marcell, która w Poznaniu promuje nową płytę.

O godzinie 20.00 w Sali Wielkiej CK Zamek w cyklu “Gramy u siebie” rozpocznie się koncert “Scena Republiki Rytmu – Muzyczne lemoniady ostatniej dekady”. Motywem przewodnim koncertu będą popularne melodie ostatniej dekady, które zaprezentują najzdolniejsi uczniowie i nauczyciele Szkoły muzycznej Republika Rytmu.

17 grudnia, w sobotę, warto będzie z dzieckiem wybrać się do Concordii Design, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się premiera spektaklu “Jak po sznurku”. To najnowszy projekt autorski Studia Teatralnego Blum realizowany przy wsparciu środków Miasta Poznań.

O tej samej godzinie w hali CityZen przy Drodze Dębińskiej rozpocznie się turniej “Z floretem do gwiazd”, a w Arenie – XXXIX Ogólnopolska Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich. Giełda w sobotę będzie czynna od 10.00 do 18.00, a w niedzielę od 10.00 do 17.00.

O godzinie 11.00 do Auli UAM zaprasza Pro Sinfonika na koncert “Cztery struny świata”, na którym wystąpi Grupa MoCarta. W programie “Eine kleine Weltmusik” i wiele niespodzianek.

W samo południe w Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza (dawne kino Olimpia), ul. Grunwaldzka rozpocznie się spotkanie “Co możesz zrobić dla pokoju? Porozmawiajmy o Syrii”. Grupa skupiona wokół strony http://humansofaleppo.com zaprasza na spotkanie edukacyjne, podczas będzie można porozmawiać o tym, jak można pomóc Syryjczykom i jak można wspierać ideę pokoju na świecie.

O 15.45 w hali CS Politechniki Poznańskiej rozpocznie się mecz 1.Ligi Koszykówki Mężczyzn: Biofarm Basket Poznań – Astoria Bydgoszcz.

Od godziny 16.00 do 20.00 Rada Osiedla Wilda zaprasza na “Jarmark Świąteczny na Rynku Wildeckim”. A godzinę później miłośnicy hokeja powinni stawić się na Lodowisku Chwiałka, gdzie rozpocznie się mecz I Ligi Hokeja mężczyzn: Hokej Poznań vs Zagłębie Sosnowiec. Drugie spotkanie odbędzie się w niedziele, 18 grudnia, o godzinie 15.00. Przed meczami w sobotę na godzinę 15.15 i w niedzielę na godzinę 13.15 organizatorzy zapraszają najmłodszych pasjonatów na godzinną przygodę z hokejem.

O godzinie 17.00 Wyższa Szkoła Bankowa (budynek CP, ul. Ratajczaka 5/7) proponuje spotkanie autorskie z Andrzejem Maleszką i premierę jego najnowszej powieści.

O godzinie 18.00 aż cztery koncerty do wyboru. Teatr Wielki zaprasza na wieczór kolęd w wykonaniu chóru i orkiestry teatru. W programie ulubione kolędy polskie i innych narodów. W Sali Wielkiej CK Zamek rozpocznie się koncert charytatywny Fundacji CHCEmisie, który zabierze słuchaczy w muzyczną podróż do Nowego Jorku, klub U Bazyla proponuje koncert GOMOR Xmass Party Klub, a Filharmonia Poznańska – 457. Koncert Poznański – Symfonia na Boże Narodzenie.

O 18.30 w Hali Sportowej UAM przy ul. Zagajnikowej rozpocznie się mecz II ligi siatkówki mężczyzn AZS UAM Poznań – UKS Volley Żarów.

O 19.00 Teatr Polski zaprasza do Malarni na premierę spektaklu “Great Poland”. To subiektywny mini przewodnik po Polsce, jednym z najbardziej znaczących krajów na arenie międzynarodowej. Twórcy ukazują ciekawe i wieloznaczne epizody z życia mieszkańców tego kraju, którzy nawet po najcięższych i traumatycznych doświadczeniach zawsze powstawali z kolan. Teatr Nowy z kolei zaprasza na premierę spektaklu “Ambona ludu” na Dużej Scenie. ten spektakl mówi o przekraczaniu granic: uprzedzeń, poglądów, heurystyk i jest studium lokalnych społeczności, posługujących się systemem utrwalonych stereotypów.

18 grudnia, w niedzielę, warto zajrzeć o godzinie 16.00 do Starego Browaru. O godzinie 16.00 rozpocznie się tam świąteczna edycja koncertu “Młodzi wirtuozi na Szachownicy”. Godzinę później w Auli UAM rozpocznie się koncert z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego “Mistrzowi – Poznań”. Odbywa się on pod Honorowym Patronatem Prezydenta Poznania. Na koncercie zaprezentowane zostaną utwory F. Nowowiejskiego inspirowane wątkami literackimi, od pieśni solowej poprzez zespół kameralny, niewielką orkiestrę aż do zespołu chóralnego.

O godzinie 17.00 w Hali Sportowej UAM rozpocznie się mecz Ekstraligi Futsalu Kobiet: KU AZS UAM Poznań – AWF Warszawa.

O godzinie 18.00 warto być w CK Zamek. W Sali Wielkiej rozpocznie się koncert Chóru Dziewczęcego “Skowronki”zatytułowany “Dzieciąteczku z serc dziewczęcych”. O tej samej godzinie w Auli Nova wystąpi Chór Kameralny Motet et Madrigal, który uroczystym koncertem będzie świętował 50-lecie działalności artystycznej. W programie m.in. “Pieśni kurpiowskie” Karola Szymanowskiego oraz polskie kolędy i pastorałki.