Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Poznania

Prezydent Jacek Jaśkowiak odebrał z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Poznaniakom życzył przy tym spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w miłości i radosnej atmosferze. Udział w uroczystości wzięli również zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski oraz przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz.

– Światło Betlejemskie to symbol pokoju, miłości i wzajemnego zrozumienia. Dzisiejsza uroczystość to ważny moment w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia. Droga, jaką pokonało Światełko to przypomnienie o potrzebie braterstwa i pojednania w te najpiękniejsze święta w roku. Dziękuję harcerzom – strażnikom tego wyjątkowego płomienia – za ich dar i trud, dzięki którym każdy z nas będzie mógł zabrać światło z Betlejem do swojego domu. Życzę wszystkim wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia, przepełnionych rodzinną atmosferą – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii. Przekazywanie płomienia do osób na całym świecie szybko wpisało się w tradycję Świąt Bożego Narodzenia.

– Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że nasi harcerze otrzymują je od austriackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce – w tym roku kolej przypadła właśnie na Słowaków – wyjaśnia Monika Kubacka, rzecznik prasowy Związku Harcerstwa Polskiego.

Poznań nie jest metą tej wyjątkowej wędrówki. W najbliższym czasie harcerze będą roznosić Światło do różnych instytucji i placówek. Od polskich skautów trafi ono także dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.