Detektywi wszech czasów

Bohaterowie literatury przed którymi nie było żadnych tajemnic.

Podsłuchy, wykrywacze kłamstw, a może mini kamery? Nic z tego. Ci detektywi nie potrzebowali zaawansowanej techniki, aby rozwiązać największe zagadki w historii literatury. Przyjrzyjmy się bliżej ich sylwetkom!

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes stworzony przez sir Arthura Conan Doyle’a to najbardziej znany detektyw w historii literatury, a później także w świecie filmu, gier i teatru ponieważ jego postać stała się inspiracją dla tworzenia dzieł nawiązujących do przygód detektywa, które nie były jednak bezpośrednim odzwierciedleniem książek. Oryginalna postać stała się bohaterem 4 powieści oraz 56 opowiadań sir A. Conan Doyle’a, a niezwykle realistycznie zbudowana sylwetka doprowadziła do tego, że wiele osób uznało Holmesa za postać prawdziwą pisząc do niego listy z prośbą o pomoc czy nawet próbując odnaleźć go w jego siedzibie w Londynie.

Sherlock Holmes rozwiązywał zagadki za pomocą siły umysłu i rozbudowanej dedukcji, dzięki czemu mógł poradzić sobie nawet z najbardziej mrocznymi tajemnicami. Był on również wprawnym obserwatorem, a jego ogromna widza z zakresu psychologii, chemii, matematyki, balistyki, kultury i religii sprawiała, że do rozwiązania zagadek nie potrzebował specjalistycznego sprzętu. Prywatnie uwielbiał grać na skrzypcach. Był również bokserem, co czasem ratowało go z opresji.

Herkules Poirot
Herkules Poirot to najbardziej znany Belg w Anglii. Postać stworzona przez Agathę Christie doczekała się 30 powieści i kilkudziesięciu opowiadań. Część z nich stała się również bazą do stworzenia scenariuszy filmowych, dzięki czemu przygody Poirota możemy śledzić także na szklanym ekranie.

Od momentu rozpoczęcia kariery detektywistycznej Herkules Poirot, były oficer belgijskiej policji, wyrażał dezaprobatę dla klasycznych metod detektywistycznych. W książkach przedstawiany był jako pedant o ogromnym ego, którego pewność siebie potrafiła zaskakiwać. Wiemy również, że był osobą wpływową, o czym świadczyć mogą jego kontakty z rodziną królewską, członkami rządu czy wysoko postawionymi arystokratami. Podobnie jak Sherlock Holmes, Herkules Poirot stawiał przede wszystkim na siłę szarych komórek. Kultowym okazują się również jego umiłowanie porządku i skrupulatność, która sprawiała, że żaden, nawet najmniejszy szczegół nie mógł umknąć jego uwadze.

Philip Marlowe
Philip Marlowe to przeciwieństwo Holmesa i Poirota. Ten żyjący za wielką wodą bohater książek Raymonda Chandlera odznaczał się poczuciem humoru, ale również cynizmem. Młody, przystojny i dobrze zbudowany detektyw żyjący w Hollywood cieszył się dużym powodzeniem wśród kobiet. Miał również talent do pakowania się w kłopoty i niebezpieczne sytuacje, które niejednokrotnie groziły mu śmiercią.

W odróżnieniu od swoich angielskich kolegów, Marlowe dział głównie na ulicach, gdzie z poświęceniem wdawał się w walkę ze światem przestępczym Los Angeles. Spotkania z mafiozami czy niebezpiecznymi kobietami były dla niego na porządku dziennym, dlatego nie rozstawał się z pistoletem.

Bohaterowie literatury kryminalistycznej końca XIX i początku XX wieku to osoby odważne i podchodzące do swoich zadań ideologicznie. Mimo ograniczonych możliwości sprzętowych, za każdym razem udawało im się doprowadzić do końca zagmatwane i często tajemnicze śledztwa. Ich spryt sprawił, że postaci te urosły do rangi kultowych, a ich przygody śledzimy z przyjemnością również w dzisiejszych czasach. Czy dzisiejsi detektywi działający tradycyjnymi metodami potrafiliby wzbudzić aż taką sympatię? A może w XXI wieku wolimy jednak bohaterów, którzy zaskoczą nas zaawansowanym sprzętem szpiegowskim?

Chcesz zostać detektywem? Zacznij od Shopconnector.pl, gdzie znajdziesz sprzęt detektywistyczny!