Wybierasz się na narty? Wszystko co powinieneś wiedzieć u ubezpieczeniu narciarskim.

Każdy wybierający się na narty, zaopatrza się w tzw. ubezpieczenie narciarskie, które jest pochodną ubezpieczenia podróżnego i opiera się m.in. na sfinansowaniu kosztów leczenia za granicą. Oprócz tego w polisie takiego typu odnajdziemy koszty ratownictwa, następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Aby odpowiednio zanalizować oferty ubezpieczyciele przedstawiają wiele obszarów ryzyk za pomocą skrótów, warto wiedzieć, co oznaczają niektóre z nich, charakterystyczne właśnie dla ubezpieczeń narciarskich:

KL – Koszty Leczenia;
Ass – Assistance;
BP – Bagaż Podróżny;
KL, KR i Ass – podstawa ubezpieczenia na narty;
SS – Sprzęt Sportowy;
NNW – Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków;
KR – Koszty Ratownictwa i Poszukiwań;
OC – Odpowiedzialność Cywilna w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie kosztów leczenia tak jak i w innych przypadkach chroni przed wydatkami za usługi medyczne za granicą. Kurorty narciarskie bardzo często znajdują się w mniejszych miejscowościach, przez to zazwyczaj musimy skorzystać z prywatnej opieki medycznej – wówczas takie ubezpieczenie się przydaje.

Ubezpieczenie kosztów ratownictwa i poszukiwań w górach oraz assistance ściśle uzupełniają podstawową opiekę medyczną, jednak warto zorientować się, czy w naszej polisie znajduje się również Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, które przecież wydaje się niezbędne w przypadku sportów ekstremalnych co daje gwarancję, że w razie uszczerbku na zdrowiu, otrzymasz odszkodowanie.

Jak wiadomo na stoku często dochodzi do zderzeń narciarzy, a i wtedy o kontuzje nie trudno. Zdarza się że masa Twojego ciała w połączeniu z szybkością może sprawić, że drugi uczestnik kolizji może doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu, co może przynieść wysokie koszty leczenia wraz z kosztami rehabilitacji. Poszkodowany może domagać się zwrotów kosztów, więc lepiej ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Jak to bywa w ubezpieczeniach podróżnych czasem należy rozważyć ubezpieczenie bagażu podróżnego i sprzętu sportowego co uchroni nas od nieoczekiwanych wydatków w podróży. Obydwa chronią Ciebie na wypadek zniszczenia, uszkodzenia lub utraty mienia, ale nie oznacza to że nie ma tu pewnych ograniczeń. Nie oznacza to, że możesz zostawiać bagaż bez opieki czy nie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie podczas wypadu na narty ze rodziną czy znajomymi, polecamy zapewnić sobie kompleksowe ubezpieczenie, dające gwarancję bezpiecznie spędzonego czasu. Należy jednak przypomnieć, że ubezpieczenie jest po to, by chronić nas przed zdarzeniami losowymi, niezależnymi od nas. Im więcej mamy zdrowego rozsądku i im lepiej jesteśmy przygotowani na swój wyjazd narciarski tym mniej stracimy podczas wystąpienia niepożądanego zdarzenia.

Artykuł został przygotowany przez redakcję ubezpieczeniaostroleka.eu będącego centrum ubezpieczeń i kredytów w Ostrołęce.