Co wydarzyło się 4 stycznia w Wielkopolsce?

126 lat temu, w 1891 roku w Piotrkowicach zmarł Aleksander Guttry. Walczył on jako żołnierz w powstaniach listopadowym i wielkopolskim. W czasie powstania styczniowego był komisarzem Rządu Narodowego na Anglię i Francję. Był także deputowanym do Landtagu w Berlinie. 116 lat temu, w 1901 roku, w Poznaniu urodził się Marian Sojda. Piłkarz związany m.in. z […]

126 lat temu, w 1891 roku w Piotrkowicach zmarł Aleksander Guttry. Walczył on jako żołnierz w powstaniach listopadowym i wielkopolskim. W czasie powstania styczniowego był komisarzem Rządu Narodowego na Anglię i Francję. Był także deputowanym do Landtagu w Berlinie.

116 lat temu, w 1901 roku, w Poznaniu urodził się Marian Sojda. Piłkarz związany m.in. z Wartą Poznań, reprezentant Polski m.in. na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Sojda był także jednym z żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu przez NKWD.

Także w Poznaniu, 89 lat temu, w 1928 roku urodził się Jan Lenica, znany grafik i twórca filmów animowanych, uznawany za jednego z pionierów surrealistycznego kina absurdu. Był także jednym z autorów polskiej szkoły plakatu. Zmarł w 2001 roku w Berlinie.

21 lat temu, w 1996 roku, w Poznaniu zmarł Jan Witkowski, znany filatelista, wystawca i autor wielu publikacji związanych z filatelistyką. Był także znanym działaczem społecznym.