Trzecia w Poznaniu bazylika mniejsza – co oznacza tytuł nadawany przez papieża?

Papież Franciszek nadał poznańskiemu Sanktuarium Karmelitów Bosych tytuł honorowy bazyliki mniejszej. Jakie kryteria musi spełnić kościół, aby go otrzymać i co oznacza takie wyróżnienie?

Po raz pierwszy, tytuł bazyliki mniejszej nadał w 1783 roku papież Pius VI. Zaszczytu dostąpił wówczas kościół św. Mikołaja w Tolentino. Uhonorowane zostają kościoły wyróżniające się wartością duszpasterską, pielgrzymkową, zabytkową i liturgiczną.

Aby móc otrzymać tytuł bazyliki mniejszej, kościół musi być otwarty przez cały dzień, mieć wartość zabytkową, być miejscem kultu i pielgrzymowania związanego z otrzymaniem szczególnych łask, posiadać stałych przewodników oprowadzających po kościele, a także mieć walory duszpasterskie, takie jak np. całodzienna spowiedź, wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu czy duża częstotliwość odprawianych nabożeństw i mszy świętych.

Z czym wiąże się dostąpienie zaszczytu tytułu bazyliki mniejszej? Przywilej uzyskania odpustu zupełnego w czasie nawiedzania bazyliki w dniu Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), święta Porcjunkuli (2 sierpnia), święta tytuły oraz w jeden raz w roku, w dniu określonym wg. uznania, pod warunkiem odbycia spowiedzi sakramentalnej, przyjęcia komunii świętej i odmówienia modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Papieża.

Kościół karmelitów bosych w Poznaniu jest najstarszą w Polsce świątynią dedykowaną św. Józefowi. Przez wieki odnotowano liczne przypadki łask otrzymanych za wstawiennictwem św. Józefa.

Sankturaium na Wzgórzu św. Wojciecha będzie trzecią bazyliką mniejszą w Poznaniu. Tytuły te noszą już poznańska fara oraz katedra. Uroczyste nadania godności bazyliki oraz odczytanie dekretu Kongregacji Obrzędów odbędzie się 19 marca 2017 r. o godz. 13.