Wielkopolskie szkoły w rankingu “Perspektywy”. Słaby wynik poznańskich szkół ogólnokształcących.

Wielkopolskie szkoły ogólnokształcące nie mają się z czego cieszyć. Prestiżowy magazyn „Perspektywy” opublikował ranking najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce, w którym szkoła z naszego województwa pojawia się dopiero w trzeciej dziesiątce. O wiele zaprezentowały się wielkopolskie technika.

Pierwsze liceum z Wielkopolski, które pojawia się w rankingu to II LO im. gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, które znalazło się na 31. pozycji. Cztery miejsca dalej (35.) uplasowało się poznańskie VIII LO im. Adama Mickiewicza. Na 42. pozycji sklasyfikowano LO im. św. Marii Magdaleny z Poznania. 

Na kolejnych miejscach wśród szkół w stolicy Wielkopolski pojawiło się I LO im. Karola Marcinkowskiego (75.) i XVI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Charles de Gaulle’a (132.).

Wielkopolskie placówki wypadły o wiele lepiej w rankingu najlepszych techników w Polsce. Na 4. miejscu sklasyfikowano Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji w Poznaniu. 10 miejsc dalej znalazło się poznańskie Technikum Budowlane im. gen. W. Andersa w ZSB nr 1. Dobrze zaprezentowało się także Technikum nr 2 w ZS Technicznych i Ogólnokształcących z Wrześni, które zajęło 23. pozycję. 

Na 25. miejscu pojawiło się Technikum Łączności w ZSŁ im. M. Kopernika w Poznaniu. Piątkę najlepszych w Wielkopolsce szkół technicznych zamyka Technikum nr 1 w ZS Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni, zajmujące 36. miejsce. 

Ranking „Perspektywy” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych w Polsce. Do punktów, które mogą zdobyć szkoły w przypadku liceów liczą się sukcesy szkoły w olimpiadach (30%) oraz wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych (25%) i dodatkowych (45%). 

Do stworzenia rankingu najlepszych techników, wzięto pod uwagę wyniki z: sukcesy w olimpiadach (20%), wynik matury z przedmiotów obowiązkowych (20%) i dodatkowych (30%), a także wynik z egzaminu zawodowego (30%).