Speedminton – co to jest i jak w niego grać?

Wiele rzeczy można powiedzieć o sporcie, ale na pewno nie to, że jest nudny. Udowadniają to nie tylko sami sportowcy, którzy w mediach społecznościowych lansują zdrowy i sportowy tryb życia, ale również dyscypliny sportowe, których liczba nieustannie się zwiększa. Wszystko dlatego, że ktoś w danej dyscyplinie szuka więcej adrenaliny i czegoś zupełnie innego. A skoro o tym mowa, to jest to historia powstania speedmintona, dyscypliny sportowej, na punkcie której oszalał świat. Co to jest speedminton i jakie są reguły tej gry? Sprawdziliśmy to!

Co to jest speedminton?

Buszując po Internecie w poszukiwaniu informacji o tej dyscyplinie można trafić na najbardziej ogólną definicję oraz masę zdjęć i filmików z samej gry. Według wielu źródeł speedminton to nic innego jak sport podobny do badmintona, w który gra się bez siatki, zmodyfikowaną rakietą oraz specjalną lotką. Słowem klucz jest oczywiście szybkość – Tak. Bez speed nie byłoby speedmintona. Za wynalazcę speedmintona lub jak chcą inni crossmintona uchodzi Niemiec Bill Brandes, który szukał potężnej dawki adrenaliny w sportach rakietowych. W tym celu „zaprojektował” nieco cięższą i bardziej aerodynamiczną lotkę i opracował zasady gry. Umożliwiają one na pewno bardziej dynamiczną grę niż w przypadku tradycyjnego badmintona. Warto również zaznaczyć, że gracze mają chrapkę na to, by speedminton stał się sportem olimpijskim, dlatego od 2106 roku zmieniono jego nazwę na crossminton. – mówi specjalista ze sklepu sportowego allsports.pl, w którym tutaj znajdziecie całą gamę produktów do tej dyscypliny sportu.

Jak się gra w speedmintona?

Okazuje się, że gra ta już „dorobiła” się kilku odmian – z odrębnymi zasadami gry. Doskonale wyjaśnia to specjalista z allsports.plCzęsto wybieraną odmianą gry jest Freestyle – tutaj sprawa jest o tyle prosta, że nie ma zasad, boiska, bramek, limitów. Jest tylko czysta radość odbijania. Fun Match to już gra na bramki, które tworzy się ze specjalnych znaczników. Popularny jest również Match – polegający na graniu według zasad turniejowych oraz Blackminton, czyli gra w nocy, przy użyciu fluorescencyjnego sprzętu. Speedminton to gra, która tak naprawdę nie wymaga wielkiego przygotowania, doskonałych umiejętności czy też nauczenia się wielu zasad. To czysta radość, doskonały sport do uprawiania z przyjaciółmi i coś zupełnie innego od dobrze znanego nam badmintona.

Speedminton – zasady gry

  • Speedminton Match: W tej odmianie zawodnicy starają się trafić lotką w pole przeciwnika – zupełnie jak w badmintonie. Mecz podzielony jest na 2 sety, każdy do 16 punktów. Zastrzeżeniem jest to, że lotkę można serwować jedynie z dołu – znane nam z badmintona serwy znad głowy są niedozwolone.

  • Fun Match: Zawodnicy starają się trafić lotką w wydzielone za pomocą znaczników bramki przeciwników. Gra zatem polega na bronieniu swojej bramki.

  • Blackimnton: nocna odmiana speedmintona, gracze grają ubrani w fluorescencyjne ubrania, za pomocą święcących w ciemności lotek.

Czym grać w speedmintona?

Jak każda dyscyplina sportowa, również speedminton „wypracował” swój sprzęt. Do grania używa się tutaj zatem specjalnej, kształtem zbliżonej do używanej do squasha rakiety. Również lotki są nieco inne od tych, które znamy – tutaj nazywają się Speeder, są cięższe od tych badmintonowych, mają zwartą konstrukcję oraz bardziej aerodynamiczny kształt – muszą przecież fruwać szybciej i dalej. – Do tego sprzętu należy doliczyć również akcesoria pomocne do wytyczania boisk. Używa się taśm, które przytwierdza się do podłoża za pomocą śledzi. Dodam tylko, że modelowe boisko do speedmintona ma wymiary dokładnie takie, jak pół kortu tenisowego. – dodaje nasz ekspert (allsports.pl). Tego rodzaju taśmy znajdziecie na przykład na tej stronie.

Speedminton to dyscyplina sportowa, która zdobywa coraz większą popularność. Nie powinno zatem nikogo dziwić to, że potrzebny do jej uprawiania sprzęt znika ze sklepów sportowych jak świeże bułeczki.

//