Poznań ciekawy dla inwestorów

Biuro Obsługi Inwestorów UMP oraz Wydział Gospodarki nieruchomościami UMP podsumowały 2016 rok i przedstawiły prognozy na obecny. Duże zainteresowanie nieruchomościami i infrastrukturą biurową, 10 nowych firm z sektora usług nowoczesnych, które dadzą 900 nowych miejsc pracy – to tylko niektóre z imponujących liczb.

W ubiegłym roku na działanie w Poznaniu zdecydowało się m.in. centrum usług biznesowych Genpact, realizujące usługi na rzecz Carlsberg SSC, firma konsultingowa specjalizująca się w doradztwie i wdrożeniach dla sektora finansowego – Sollers Consulting, Paymentwall – centrum specjalizujące się w usługach digital commerce i płatnościach online oraz Rockwool, który ulokował w stolicy Wielkopolski centrum kompetencyjne, obejmujące usługi IT, finansowe oraz obsługę biznesu.

W Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii medyczne centrum badawczo-rozwojowe otworzyła krakowska Selvita. W Poznaniu rozpoczęły też działalność firmy z branży IT –  Centrum Innowacji PCSS-Huawei, Alphanumeric Systems Europe Sp. z o.o. oraz Seargin. Z kolei zarząd polskiej firmy Hicron postanowił rozbudować liczące kilka osób biuro i zatrudnić w Poznaniu kilkadziesiąt osób. 

Aktywnym inwestorem w ubiegłym roku był również Volkswagen, który nie tylko otworzył nową fabrykę w położonych niedaleko Poznania Białężycach, lecz również ulokował w Poznaniu centrum kompetencyjne AutoVision GmbH. To spółka-córka Volkswagena, działająca jako centrum wspólnych usług finansowo-księgowych na rzecz niemieckiego koncernu. Zlokalizowanie tej inwestycji w stolicy Wielkopolski świadczy o niesłabnącym zaufaniu lidera branży automotive do warunków, jakie oferuje Poznań.

Dobre prognozy

Według prognoz Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych, do końca 2020 roku w Poznaniu działać będzie co najmniej 100 centrów usług nowoczesnych, które zatrudniać będą ok. 18 tys. pracowników. Dziś działa tu 76 takich centrów, zatrudniających niemal 14 tys. osób.

– Wokół sektora wytworzył się lokalny ekosystem powiązań, w którym firmy rekrutacyjne, jednostki akademickie, branża nieruchomości komercyjnych i wreszcie władze miasta realizują spójną strategię rozwoju. Dzięki niej Poznań jest dobrze przygotowany, by stać się czołowym ośrodkiem usług biznesowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Potencjał Poznania to m.in. 30 tys. absolwentów szkół wyższych rocznie. Firmy z sektora mają w kim wybierać – dodaje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Obiecujący nowy rok

– Prowadzimy rozmowy z kolejnymi inwestorami, zajmującymi się outsourcingiem usług biznesowych oraz prowadzącymi centrum usług wspólnych, które rozważają lokalizację inwestycji w Poznaniu. Jeśli rozmowy zakończą się powodzeniem, w Poznaniu ma szansę powstać co najmniej 2500 kolejnych miejsc pracy dla specjalistów, w szczególności z branży IT oraz z dla osób z wykształceniem finansowo-księgowym – mówi dyrektor Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania, Marcin Przyłębski.

To jednak nie wszystko. O planowanym wzroście zatrudnienia poinformowały  trzy kolejne firmy. Centrum usług wspólnych GSK, zatrudniające już 500 osób, poszukuje kolejnych 200 pracowników. Wywodząca się z Poznania spółka Cognifide zamierza zatrudniać kilkadziesiąt osób rocznie w kolejnych latach. Specjalizująca  się w rozwiązaniach i usługach IT oraz inżynierii firma Sii chce zaś zatrudnić 200 osób do końca 2018 roku.

Biurowy boom

Na dynamiczny rozwój sektora usług dla biznesu jest gotowy rynek nieruchomości komercyjnych w stolicy Wielkopolski. Firma doradcza JLL szacuje całkowite zasoby powierzchni biurowej w Poznaniu na 426 tys. m kw. Prognozuje, że nowa podaż do końca 2017 roku wyniesie 33,5 tys. m kw. 

W ubiegłym roku realizację biurowca Maraton przy ul. Królowej Jadwigi zakończyła Skanska. W krótkim czasie prawie cała jego powierzchnia została wynajęta.

– W najbliższych latach spodziewamy się “boomu” na rynku powierzchni biurowej. W tym roku zostanie oddany do użytku biurowiec Bałtyk o powierzchni 12,5 tys. m kw. Ale to nie koniec. W tym i przyszłym roku  realizowane będą kolejne duże projekty: Business Garden II o powierzchni 46 tys. m kw. i dwa kolejne biurowce w kompleksie Pixel, o łącznej powierzchni 17,6 tys. m kw. Już w najbliższych miesiącach prace na terenie byłego dworca PKS rozpocznie Skanska, która planuje wybudować tutaj “Nowy Rynek” – kompleks budynków, pełniących funkcje biurowo-mieszkaniowo-usługowe – informuje Marcin Przyłębski i dodaje, że miasto w tym roku zamierza aktywnie promować się na targach nieruchomości w kraju i zagranicą. 

Wpływy z nieruchomości

Z Biurem Obsługi Inwestorów w zakresie promocji nieruchomości i inwestycji współpracuje Wydział Gospodarki Nieruchomościami. Suma dochodów z gospodarowania nieruchomościami Miasta Poznania i Skarbu Państwa w 2016 roku wyniosła blisko 258,95 mln zł i była o 37,04 mln zł wyższa niż rok wcześniej. Z roku na rok rosną zarówno dochody majątkowe, jak i dochody bieżące z tytułu np. opłat za użytkowanie wieczyste, czy czynszów dzierżawnych. 

– Dzięki intensywnej promocji oferty sprzedażowej oraz dopasowaniu jej do oczekiwań rynku nastąpił zauważalny wzrost efektywności naszych działań. W roku 2015, wskutek postępowań przetargowych i bezprzetargowych, zawarto 112 aktów notarialnych, co dało dochód na poziomie 54,55 mln zł. W ubiegłym roku zawarto 76 aktów notarialnych, ale łącznie dochody z ich tytułu wyniosły już 87,54 mln zł – wyjaśnia Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Do największych transakcji ubiegłego roku można zaliczyć zbycie nieruchomości zabudowanej u zbiegu ul. Podgórnej, Szkolnej i Koziej – dawnego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia – za kwotę 37,12 mln zł oraz sprzedaż nieruchomości niezabudowanych: pod budownictwo wielorodzinne przy ul. Milczańskiej, za 13,7 mln zł oraz pod budownictwo wielorodzinne lub usługi przy ul. Stanisława Matyi, za 9,09 mln zł.

Grunty pod mieszkania

Grunty przeznaczone pod budownictwo jedno- i wielorodzinne stanowiły przeważająca część sprzedanych w ubiegłym roku nieruchomości. W tym roku zainteresowanie takimi ofertami jest wciąż duże. W planie sprzedaży na ten rok uwzględniono więc przygotowanie trzech pól inwestycyjnych przy ul. Literackiej i Hezjoda oraz dwóch pól inwestycyjnych przy ul. Pleszewskiej.

Na sprzedaż będą też nieruchomości z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniowo – usługową przy ul. Dąbrowskiego 78a i Polnej 11a oraz przy ul. Mylnej i Kościelnej, jak również 157 nieruchomości pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową. Najwięcej takich działek zlokalizowanych jest na Strzeszynie, w rejonie ul. Literackiej i ul. Poetyckiej. Na Naramowicach przygotowywane są działki w rejonie ulic Kresowa – Jarowa oraz ul. Sarmackiej, natomiast na Kobylepolu – przy ul. Bobrownickiej i w rejonie ulic Michałowo oraz Jagodowej.