Od dziś można wprowadzać psy na plaże, boiska i kąpieliska

Od dzisiaj przestaje obowiązywać część zapisów Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Poznania. Od 1 lutego 2017 roku, właściciele psów mogą swobodnie wchodzić ze swoimi pupilami m.in. na tereny kąpielisk, boisk, placów gier i zabaw i plaż. Nie oznacza to jednak, że nie obowiązują już regulaminy, które ustalone są dla poszczególnych parków.

Przepisy przyjęte w 2013 roku były mocno restrykcyjne i – jak uznał w grudniu sąd – niezgodne z prawem. Od 1 lutego, czyli dnia, w którym wyrok sądu się uprawomocnia, można wchodzić z psami na tereny placów zabaw, kąpielisk czy boisk szkolnych, pod warunkiem trzymania czworonoga na smyczy, a w przypadku ras uznanych za agresywne – także w kagańcu.

Wyrok sądu nie odnosił się jednak do parków. Większość obiektów Zarządu Zieleni Miejskiej ma własny regulamin, który powstał po konsultacjach z radami osiedla.

W regulaminach zdecydowanej większości podlegających nam parków i zieleńców nie ma żadnych zapisów zakazujących wprowadzania na ich teren psów. Można znaleźć je w regulaminach zaledwie 9 spośród obiektów. Są to m.in. parki im. Chopina, Kurpińskiego i Maciejewskiego, Ogród Zamkowy im. Ofiar Katynia i Sybiru oraz zieleńce – Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, zieleniec przy pl. Kolegiackim. Zakaz wprowadzania psów obowiązuje również w parku Wilsona” – tłumaczy dyrektor ZZM, Tomasz Lisiecki.

W Poznaniu funkcjonuje także 11 terenów psiej rekreacji w parkach, gdzie psy mogą swobodnie biegać, pod warunkiem założenia im kagańca. Stolica Wielkopolski ma także najwięcej w Polsce psich wybiegów – 7 ogrodzonych terenów, po których psy mogą biegać bez kagańca i smyczy.