Powietrze w Poznaniu znowu niebezpieczne, a będzie jeszcze gorzej

Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania wydało kolejne ostrzeżenie dotyczące złego stanu powietrza w mieście. Takie komunikaty to w ostatnim czasie prawie codzienność.

Jak czytamy w treści ostrzeżenia:

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że ze względu na bardzo złą jakość powietrza w Poznaniu w dniu dzisiejszym tj. 02.02 2017 r. dla pyłu PM10 i PM2,5 – dla czasu uśredniania 1 godzina – osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza powinny ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz. W związku w naszym mieście nie zalecane są aktywności na zewnątrz (bieganie, jazda na rowerze).”

Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania

Bardzo zła jakość powietrza i przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia pyłów PM10 i PM2,5, to w ostatnich tygodniach problem wielu polskich miast. Część z nich, w ramach walki ze smogiem, ogłasza np. darmową komunikację miejską dla mieszkańców, aby zmniejszyć ruch samochodowy i ilość spalin w powietrzu. Na takie rozwiązanie jednak, na razie nie moga liczyć poznaniacy.

Brak wiatru i utrzymujące się warunki pogodowe, sprzyjają gromadzeniu się pyłów nad miastem. Zima to okres, w którym smog powstaje szczególnie często ze względu na dym z pieców i kominów, które opalane są węglem lub substancjami niedozwolonymi.

Ekoprognoza na następne dni także nie jest optymistyczna. Jutro przewiduje się jeszcze większe przekroczenie dopuszczalnych norm, podobnie jak w sobotę.