Poznań… odetchnął. Powietrze o wiele czystsze niż w ostatnich tygodniach

Po wielu dniach przekroczonych norm i mocno zanieczyszczonego powietrza, poznaniacy mogą… odetchnąć. Deszcz i wiatr w weekend pomogły oczyścić atmosferę i poniedziałek w Poznaniu zaczął się „na zielono”.

Wiatr i deszcz, które pojawiły się w weekend, nie sprzyjały spacerom, za to pomogły w walce miasta ze smogiem. Do poprawy warunków przyczynili się także ci poznaniacy, którzy postanowili przesiąść się na komunikację miejską i zmniejszyć emisję lokalną, stosując do ogrzewania paliwo wysokiej jakości.

Już w sobotę i niedzielę można było zauważyć wyraźną poprawę powietrza w Poznaniu. Po tygodniach czerwonego koloru, który pojawiał się przy odczytach ze stacji, nadszedł czas na zieleń.

Poniedziałkowy poranek także przyniósł utrzymanie stężenia szkodliwych pyłów w normie. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych dniach także uda się utrzymać normę poniżej 50μg/m3.

Aby jednak powietrze w Poznaniu pozostało czyste, należy pamiętać o dbaniu o ekologię każdego dnia. W miarę możliwości należy przesiąść się na komunikację zbiorową, zwłaszcza, gdy poruszamy się samochodem z silnikami Diesla, które nie posiadają filtrów cząsteczek stałych. Osoby, które palą w piecach i kominach, powinny korzystać wyłącznie z paliw wysokiej jakości, ograniczyć stosowanie węgla i zdecydowanie nie palić produktów zabronionych. Warto także, jeśli to możliwe, przejść na miejski system ogrzewania gazowego lub energią elektryczną. Pomóc w tym może program KAWKA, w ramach którego, miasto dofinansowuje część inwestycji.