Dobre buty do biegania, czyli jakie?

Bieganie cieszy pod warunkiem, że mamy na nogach dobre buty do biegania. Dzięki temu jest nam nie tylko wygodnie, ale przede wszystkim nie grozi nam kontuzja. Niewygodne buty skutecznie zabiją największy entuzjazm do sportu, więc przed zakupem butów do biegania niezbędne jest krótkie przygotowanie. Poniżej przygotowaliśmy kilka informacji o tym, co trzeba wiedzieć o butach do biegania.

Początkujący biegacze, którzy nie wiedzą jeszcze na jak długo uda im się wytrwać przy nowym hobby często zadają sobie pytanie, czy można biegać w zwykłych sportowych butach. Wydatek kilkuset złotych nie jest może szczególnie pozytywnym wydarzeniem, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jeśli buty okażą się kiepskie, to bardzo prawdopodobne są kontuzja: otarcia, czy nawet rany, a wtedy nawet najbardziej zatwardziały biegacz będzie musiał się poddać. Buty do biegania mają specjalnie wyprofilowaną podeszwę, amortyzatory, dobrze trzymają piętę i są wykonane ze specjalnych, oddychających materiałów, tak by jogging na krótszych i dłuższych dystansach był zarówno komfortowy, jak i bezpieczny.

Zanim kupisz buty do biegania

Przede wszystkim kupuj buty w pewnym sklepie, gdzie od początku warto się upewnić, że bez problemu przyjmowane są zwroty. Bazar, zadziwiająco atrakcyjne aukcje internetowe to niestety duże prawdopodobieństwo, że trafisz na fałszywki. Taki but mimo nawet tak samo lub łudząco podobnie brzmiącej nazwy nie będzie spełniał parametrów oryginału. Można oczywiście kupować buty do biegania w sprawdzonych sklepach online, bo oferowane ceny są dużo bardziej korzystne niż w placówkach stacjonarnych

mówi ekspert ze sklepu orygialnebuty.pl

Po otrzymaniu przesyłki buty do biegania trzeba spokojnie przymierzyć, najlepiej popołudniu na sportową, grubszą skarpetę. Zmęczone stopy potrafią się wydłużyć nawet o ok. 0,5-1 cm. Z takim samym zjawiskiem mamy do czynienia po treningu lub udziale w zawodach. But musi być wygodny. Nie ma co liczyć na to, że się rozejdzie i dopasuje do stopy. Oczywiście skóra pracuje, ale zanim obuwie się rozbije, bardzo da się we znaki. Takie myślenie życzeniowe można sobie zostawić, jeśli buty są używane na spacer, albo do chodzenia po mieście, a nie na trening.

Buty do biegania muszą mieć też odpowiednią długość. Przy dużym palcu powinno pozostać wolne miejsce na opuszek palca. Podczas dłuższych tras stopa potrzebuje więcej miejsca niż na krótkich odcinkach. Jeśli na co dzień używane są wkładki ortopedyczne, to należy je włożyć do butów na czas przymiarki.

Jakie buty do biegania są najlepsze? 

Przeznaczenie obuwia to jedno z bardziej istotnych kryteriów do przeanalizowania przed zakupem dobrych butów do biegania. Istotne jest, czy trening jest prowadzony na długich, czy na krótkich trasach, na asfalcie, w lesie, po mieście. Od tego zależy szerokość bieżnika i rodzaj amortyzatorów. Przy kilku treningach w tygodniu dobrze jest też zmieniać obuwie co kilka dni. W ten sposób stopa będzie mogła odpocząć, a but wywietrzy się i wyschnie. Przymierzając dobre buty do biegania koniecznie należy przejść się parę kroków i sprawdzić, czy but nie unosi zbyt wysoko pięty, co może zwiększać ryzyko często pojawiającej się u biegaczy kontuzji ścięgna Achillesa

dodaje ekspert z oryginalnebuty.pl.

Najprościej jest kupić do biegania takie same buty, jakie już były używane i które się sprawdziły. Wybierając kolejny model tego samego producenta można spodziewać się takiego samego komfortu i przyjemności z biegania, bo kolejne modele butów różnią się od siebie tylko nieznacznie.

Dobór butów do biegania jest bardzo istotny, bo zapewnia przyjemne i bezpieczne bieganie. Na bicie własnych rekordów na wiosnę lepiej nie porywać się w trampkach. Wybór profesjonalnych butów do biegania pochłania nieco czasu, ale tylko w ten sposób można uchronić się przez kontuzjami, otarciami, czy też poważniejszymi problemami z kręgosłupem.

//