Walka ze smogiem – darmowa komunikacja dla kierowców w wybrane dni?

Podczas lutowej sesji rady miasta, radni będą obradować w sprawie bezpłatnej komunikacji dla kierowców w przypadku wystąpienia warunków atmosferycznych sprzyjających powstawaniu smogu. Projekt uchwały w tej sprawie, został już przygotowany.

Podczas styczniowej sesji, gdy omawiano kwestię bezpłatnego transportu miejskiego dla zmotoryzowanych, zarówno radni, jak i prezydent zdecydowali, że kryteria takich działań powinny zostać dopracowane.

Uchwała ma zachęcać poznaniaków do przesiadania się z indywidualnych samochodów do miejskiej komunikacji. To pozwoli przynajmniej częściowo zmniejszyć skalę emisji lokalnej podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki pozostawieniu w tym dniu samochodu na parkingu zmniejszy się emisja zanieczyszczeń do powietrza, którym oddychamy.

wyjaśnia dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP, Leszek Kurek

Według projektu, posiadacze ważnego dowodu rejestracyjnego oraz jedna osoba towarzysząca, mieliby prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w strefie A. Ulga miałaby obowiązywać podczas następnej doby od dnia, w którym przekroczony został poziom informowania dla dobowych stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10.

Poziom informowania wynosi powyżej 200 mikrogramów/m3 w ciągu doby, na terenie którejkolwiek ze stacji pomiarowej w mieście. To jednak nie koniec warunków, podczas których obowiązywałyby przepisy.

Aby przepisy miały zastosowanie, prognozy musza wskazywać na ryzyko kontynuacji przekroczenia normy w kolejnym dniu.

Według dyrektora ZTM, Piotra Snuszki, jeden dzień zwolnień kierowców z obowiązku uiszczania opłaty za przejazd komunikacją miejską, wyniósłby miasto ok. 50 tysięcy złotych.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.