Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Poznaniu ma już 20 lat

Główne obchody jubileuszu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej już za nami. W minioną sobotę KSM-owicze podziękowali Bogu oraz zasłużonym członkom za 20 lat funkcjonowania stowarzyszenia.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Poznaniu, którą celebrowali bp Grzegorz Balcerek wraz z Asystentami Kościelnymi Oddziałów KSM. Biskup w homilii podkreślił aktualność i potrzebę działania członków KSM-u w dzisiejszym świecie. – Podobnie jak podczas zaborów – mówił – tak i dzisiaj ważna jest praca na rzecz Ojczyzny. I niekoniecznie najważniejszy jest patriotyzm z bronią w ręku, kiedy za kraj trzeba oddać życie – ważniejszy i o wiele trudniejszy jest ten rodzaj patriotyzmu, który przejawia się w budowaniu Ojczyzny i dążenia do jej rozwoju.

Następnie obchody przeniosły się na drugą stronę ulicy – do budynku Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki, gdzie członkowie KSM wraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w uroczystej gali. Swoje wspomnienia z minionych lat przekazali zebranym byli Prezesi Zarządów Diecezjalnych. Życzenia dla KSM-owiczów przekazali m.in. Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, poseł Bartłomiej Wróblewski, przedstawiciele Akcji Katolickiej, były Przewodniczący Prezydium KSM Leszek Bodus oraz delegacje KSM-u m.in. z Krakowa, Legnicy i Gniezna. – Takie wydarzenia pomagają nam zatrzymać się, spojrzeć wstecz i z dumą zobaczyć ile już za nami, przypomnieć sobie te najlepsze chwile w KSM-ie. To nam daje motywację do działania – komentowała po gali Michalina Wytrzyszczak, działająca w komitecie organizacyjnym XX-lecia. – Budującym aspektem dzisiejszej gali było również wystąpienie druha Bogdana Rusinka – seniora z poznańskiego oddziału przy parafii pw. NMP Niepokalanie Poczętej, który opowiedział, że przechował sztandar oddziału przez okres prześladowań w powojennej Polsce. To krótkie świadectwo pokazało nam, że również przed nami żyli młodzi ludzie, którzy wyznawali te same wartości i kierowali się zasadami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – dodała. Otwarta została też wystawa przedstawiającą działalność KSM w poznańskiej diecezji na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

Po części oficjalnej miał miejsce bal, w którym uczestniczyło ponad 140 osób.

Już dużo wcześniej komitet organizacyjny oraz Zarząd Diecezjalny zapowiadali bal, jako jedno z ważniejszych wydarzeń w tym roku. Zapowiadali wyśmienitą zabawę i wiele atrakcji. Ich zapewnienia sprawdziły się. Bal stał na wysokim poziomie, również DJ-e spisali się

mówiła jedna z uczestniczek balu, Dominika Gubańska.

– Był oczywiście, jak na każdych urodzinach, tort. Impreza była udana i aż żal, że następny okrągły jubileusz dopiero za pięć lat – dodała.

Pomimo iż główne uroczystości już za nami, to nie koniec obchodów. W najbliższą sobotę, 18 lutego, KSM-owicze udadzą się na Jasną Górę, aby złożyć tam wotum – planszę z nazwiskami 839 osób, które w ciągu minionych 20 lat przystąpiły w archidiecezji poznańskiej do KSM-u składając przyrzeczenie. Ponadto w ciągu całego roku oddziały i koła KSM będą przeprowadzać w swoich parafiach uroczyste peregrynacje relikwii bł. Karoliny Kózkówny – patronki Stowarzyszenia.