Strażnicy Eko Patrolu uratowali objętego ochroną gatunkowa ptaka

Strażnicy z Eko Patrolu uratowali życie kolejnemu zwierzęciu. Objęty ścisłą ochroną ptak, został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej.

Eko Patrol powstał w strukturach straży miejskiej, a jego zadaniem jest m.in. pomoc zwierzętom. W 2016 roku, strażnicy przekazali pod opiekę weterynaryjną 442 ptaki, które wymagały pomocy człowieka.

14 lutego, około godziny 8:00, patrolujący ul. Dąbrowskiego w kierunku Smochowic strażnicy, zauważyli na jezdni dużego ptaka, który był ranny. Zwierzę miało problem z poruszaniem się i nie mogło odlecieć.

Jak się okazało, był to sokół wędrowny, który jest objęty ścisłą ochroną gatunkową i należy do grupy ptaków drapieżnych. Strażnicy zaopiekowali się zwierzęciem i przekazali do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej.

Udzielanie pomocy rannym ptakom, to nie jedyne „ptasie interwencje”, jakie spotykają strażników Eko Patrolu. Coraz częściej pomagają oni np. uwolnić ptaki, które utknęły w spustach rynien lub w przewodach wentylacyjnych budynków.

Do zadań straży miejskiej, należy także odławianie chorych i padniętych ptaków, szczególnie w związku z ptasią grypą. Eko Patrol odławia takie osobniki i przekazuje Pogotowiu Czystości, a także zawiadamia Centrum Zarządzania Kryzysowego i odkaża miejsce znalezienia ptaka. Po każdej takiej interwencji, pojazd straży miejskiej jest odkażany.