“Czy mógłby Pan zrobić tak, aby nikt nie niszczył naszego placyku?” – dzieci pytają, prezydent odpowiada. Ogród Jordanowski zostaje bez zmian

Dzieci ze Śródmieścia nie stracą placu zabaw w Ogrodzie Jordanowskim przy ul. Solnej. Obecny prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, przedstawił alternatywną dla pomysłu poprzednich władz, propozycję zagospodarowania przestrzennego w tym rejonie. Według nowego projektu, Ogród Jordanowski nie będzie przecięty drogą, jak zakładano do tej pory.

Według uchwalonego w 2006 roku planu zagospodarowania przestrzennego, Ogród Jordanowski miał zostać przecięty drogą techniczną do planowanego hotelu, który miał powstać w części przyklasztornego ogrodu.

W ubiegłym roku, Zakon Ojców Karmelitów, zwrócił się z wnioskiem o zmianę miejscowego planu przestrzennego, chcąc zrezygnować z funkcji usługowej na rzecz zabudowy wielorodzinnej.

„Zapewniam mieszkańców Śródmieścia, a przede wszystkim dzieci, które bawią się w Ogrodzie Jordanowskim przy ul. Solnej, że ich plac zabaw nie będzie zamknięty. Planowana wcześniej droga jest w naszej ocenie niepotrzebna i chcemy zrezygnować z przejazdu przez środek ogrodu”

Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania

6 września 2016 roku, rada miasta uchwaliła potrzebną uchwałę, dzięki której miasto mogło przystąpić do tworzenia nowego planu zagospodarowania. Rozpoczęto konsultacje społeczne, podczas których, mieszkańcy stanęli w obronie Ogrodu Jordanowskiego.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 40, Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Przedszkola im. Plastusia, przygotowały dla prezydenta prace plastyczne, na których znalazł się plac zabaw, który mieści się w ogrodzie.

„Moje koleżanki i koledzy przygotowali piękne rysunki naszego ukochanego Ogródka Jordanowskiego, bo słyszeliśmy, że chcą nam go zamknąć. Czy mógłby Pan zrobić tak, aby nikt nie niszczył naszego placyku?”

fragment listu napisanego przez dzieci do prezydenta Jaśkowiaka

Urząd MIasta postanowił stworzyć specjalną wystawę prac, które zostały przygotowane. Można je podziwiać w korytarzu przy Sali Sesyjnej UMP, aż do końca lutego.

„Zaprosiliśmy dzieci, które korzystają z ogrodu na warsztaty z pracownikami Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Chcemy pokazać, że ich głos jest dla nas równie ważny. Przy opracowaniu nowego planu zagospodarowania weźmiemy pod uwagę zdanie dzieci i mieszkańców, strony kościelnej oraz potencjalnego inwestora, aby wspólnie decydować o centrum naszego miasta”

Maciej Wudarski