Poznań na weekend: na co warto się wybrać?

To będzie w Poznaniu bardzo muzyczny weekend: premiera operowa i wiele ciekawych koncertów. Wystarczy wymienić Beatę Kozidrak, Alvaro Solera, Dagadanę i muzyczne wspominanie Jarka Śmietany. Można mieć problem z wyborem, zwłaszcza że innych atrakcji też jest całkiem sporo.

17 lutego, w piątek, warto zajrzeć do CK Zamek. W cyklu “Rezydenci w rezydencji 2017” o godzinie 18.00 rozpocznie się otwarta próba dla publiczności, podczas której Michał Fetler będzie tworzył utwór improwizowany, bazujący na archiwalnych nagraniach pieśni ludowych z okolic Śremu.

Godzinę później Akademia Muzyczna w Poznaniu zaprasza na “Studencki koncert kompozytorski”, podczas którego młodzi muzycy zaprezentują publiczności swoje dzieła. O tej samej porze Aula UAM proponuje 123. Koncert Targowy “Klasycy i kukułka”. Wystąpią Matthias Kirschnereitt – fortepian i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Ariela Zuckermanna, a w programie utwory Händla, Mozarta, Haydna i Brahmsa. Piątkowskie Centrum Kultury Dąbrówka (os. B. Chrobrego 117) również o 19.00 zaprasza na koncert “Nasza miłość brzmi… jakkolwiek, czyli do zakochania kroków sto”.

W Arenie o godzinie 19.00 rozpocznie się widowisko teatralno-muzyczne “Skazany na bluesa” w adaptacji i reżyserii Arkadiusza Jakubika, w klubie Trops (ul. Św. Rocha 9) Lovembal 2017 – festiwal balfolkowy, a Teatr Wielki zaprasza na premierę opery “Rozwód Figara”, owoc współpracy Eleny Langer, rosyjskiej kompozytorki młodego pokolenia oraz Davida Pountneya, brytyjskiego librecisty i reżysera.

Miłośnicy mocniejszych wrażeń o tej samej porze mogą się wybrać do Fortu VA na Laser Tag Poznań. Biletem wstępu będzie dostarczenie opakowania karmy dla kociaków, która zostanie przekazana Fundacji Fabryka Mruczenia.       

O godzinie 20.00 PoemaCafe (ul. Langiewicza 2) zaprasza na koncert Alberto Amatiego “Volare Cantare”,  klub Dragon – na specjalny koncert Dagadany z okazji reedycji albumu “Maleńka”, a Pod Minogą – szwedzkiego zespołu Immanu El. W MP2 (MTP, ul. Głogowska 14) wystąpi z kolei Alvaro Soler, kataloński wokalista i gitarzysta.

18 lutego, w sobotę, miłośnicy biegania spotkają się o 9.00 rano na Cytadeli, na kolejnej edycji Parkrun. Godzinę później na MTP w hali nr 1 rozpocznie się Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych. Weźmie w niej udział około 150 kocich piękności z różnych stron świata, będą też stoiska fundacji zajmujących się kotami.

O godzinie 11.00 Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego (al. Wielkopolska 11) zaprasza na  warsztaty artystyczne dla dzieci “Przygoda z piosenką”. Kwadrans później w Muzeum Narodowym rozpocznie się spotkanie Muzealnej Akademii Dziecięcej zatytułowane “Przygoda VI Cztery pory roku w muzeum – świat w kolorach”.  

W samo południe nad Rusałką rozpocznie się III Bieg Walentynkowy. Biegi odbędą się w kategoriach: na 5 km, bieg na 10 km, marsz nordic walking dla Par i Singli na dystansie 5 km i 10 km oraz biegi dzieci na dystansach 200-1500 m.  

O godzinie 15.00  Scena Wspólna (ul.Brandstaettera 1 / ul. Za Cytadelą) zaprasza na spektakl dla dzieci “Blisko”, a Scena na Piętrze o 16.00 –  na koncert piosenek żeglarskich i ballad rosyjskich w wykonaniu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej. Drugi koncert tego duetu odbędzie się o godzinie 19.00.

Cafe Przymiarka (ul. Wyspiańskiego 15) proponuje o 16.00 Turniej w Chińczyka o Puchar Łazarza “Dla Amelki”. Cały dochód z turnieju zostanie przekazany na leczenie Amelii Klatkiewicz, 1,5-rocznej podopiecznej Fundacji “Kawałek Nieba”. O 17.00 także na Łazarzu, ale w Arenie, rozpocznie się Gala Poznań Fight Night, podczas której rozegranych zostanie 11 zawodowych pojedynków w takich formułach walki jak MMA, BOKS, K-1 RULES oraz BJJ/NO GI.

MP2 zaprasza o 18.00 na Rocket Festiwal 2017. W tegorocznej edycji wystąpią: LUXTORPEDA, LAO CHE, ARMIA I CHUPA. Natomiast w Sali Ziemi MTP o 19.00 rozpocznie się koncert “Skaldowie – na dwa fortepiany”. Przy pierwszym: lider Skaldów – Andrzej Zieliński, przy drugim: Stanisław Deja – pianista koncertujący między innymi z Krzysztofem Pendereckim. Ten duet wspiera wokalista Skaldów Jacek Zieliński (śpiew i skrzypce).

O 20.00 w Teatrze Wielkim rozpocznie się “Exclusive Tour” – koncert Beaty Kozidrak. Po raz pierwszy w swojej muzycznej historii Beata Kozidrak wystąpi przede wszystkim ze swoim solowym materiałem, ale nie zabraknie również największych przebojów w zaskakujących aranżacjach.   O tej samej porze Blue Note zaprasza na koncert “Friends – the music of Jarek Śmietana”. Wystąpią Piotr Baron, Antoni Dębski, Marek Napiórkowski i Adam Czerwiński.  Również o 20.00 Pod Minogą rozpocznie się “Stand-up Mocnych w Gębie #18”. Wystąpią: Janek Wolańczyk i  Aleksadra Petrus, a wieczór poprowadzi Krzysztof Jahns.

19 lutego, w niedzielę, o godzinie 10.00 i 12.00 najmłodsi poznaniacy mogą się wybrać do Sceny Wspólnej na spektakl “Blisko”, a o 13.00 – do Concordii Design na warsztaty tworzenia filcowych ozdób. O 15.30 Scena Wspólna zaprasza na kolejny spektakl – “Morfeusz sen”. To najnowsza premiera Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Poznańska Ogólnokształcąca Szkołą Muzyczna (ul. Solna 12) proponuje o 11.00 o 13.00 na “Koncert karnawałowy w wiedeńskim stylu”. Wystąpi Orkiestra Miasta Poznania przy MPK Poznań.  

W Auli UAM o godzinie 17.00 rozpocznie się koncert Jacka Wójcickiego z Orkiestrą Symfoniczną “Le Quattro Stagioni” pod dyrekcją Tadeusza Żmijewskiego. Godzinę później utwory bałkańskie, arabskie, chińskie i kubańskie będzie można usłyszeć w Sali Białej UMP. Rozpocznie się tam 10.Jubileuszowy Walentynkowy Koncert Charytatywny, podczas którego wystąpią: zespół śpiewaków INSPIRO Ensemble pod dyrekcją Aleksandry Wojtaszek, Humam Ammari – lutnia arabska, gitara, Seweryn Graniasty – saksofony, duduk oraz Maciej Giżejewski – bębny latynoskie i orientalne.

Tegoroczna akcja poświęcona jest dzieciom z chorobami nowotworowymi (cegiełki do nabycia bezpośrednio przed koncertem). Koncert pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

O godzinie 19.00 w Auli Nova rozpocznie się koncert w ramach sesji artystyczno-naukowej “Urodziny Fryderyka Chopina, a w Blue Note wystąpią Magda Umer i Bogdan Hołownia. Koncert promuje płytę “Bezsenna noc” ich autorstwa.