75. rocznica Akcji Bollwerk

Dziś mija 75 lat od historycznej Akcji Bollwerk, przeprowadzonej w Poznaniu przez Armię Krajową przeciw wojskom niemieckim.

Akcja rozpoczęła się w nocy z 21 na 22 lutego 1942 roku. Słowo „Bollwerk” w języku niemieckim oznacza „bastion” lub „groblę”. Wojska niemieckie w czasie wojny, utworzyły magazyny przy ul. Szyperskiej, w których gromadziły bardzo duże ilości zaopatrzenia. Nazwano je właśnie „Bollwerk”.

Celem podjętej przez Armię Krajową akcji, było zniszczenie magazynów i zapasów, które się tam znajdowały. W oddziale było około 35 osób, natomiast w samej akcji brało udział 12 żołnierzy.

W nocy z 21 na 22 lutego, grupa zakradła się do magazynów, przy których wcześniej utworzono tzw. „Ścieżki pożarowe”, układając łatwopalne przedmioty oraz przygotowując zapłon zegarowy. Po podpaleniu, ogień szybko rozprzestrzenił się i był nie do opanowania przez niemieckich żołnierzy. Spłonęły zarówno magazyny jak i ich zawartość.

Niemcy przez długi czas nie podejrzewali podpalenia. O tym, że była to zorganizowana akcja Polaków dowiedzieli się dopiero po donosie. Uczestnicy Akcji Bollwerk, stanęli przed Sądem Specjalnym 16 listopada 1943 roku. Większość z nich zginęła jeszcze podczas bardzo brutalnych przesłuchań. Represje objęły także rodziny uczestników Akcji.

W 1982 roku, mieszkańcy ufundowali Pomnik Akcji Bollwerk, który znajduje się przy ul. Estkowskiego w Poznaniu. Został on odsłonięty w 40. rocznicę Akcji.