Za wyłudzenia VAT 25 lat więzienia od marca 2017 r.?

O wyłudzeniach VAT mówi się bardzo dużo. Co roku urzędnicy wykrywają wyłudzenia VAT-u na ogromną skalę. Dotychczas przestępczy proceder bardzo się opłacał, bo kary nie były wielkie. Teraz ma się to zmienić – za wyłudzenia VAT będzie grozić nawet 25 lat pozbawienia wolności.

O milionowych wyłudzeniach VAT cyklicznie informują nagłówki gazet i serwisów internetowych . Dotychczas nieuczciwi przedsiębiorcy trudnili się tym procederem, gdyż było to opłacalne i… praktycznie bezkarne. Nawet za milionowe wyłudzenia VAT-u nie groziły wysokie kary. W styczniu bieżącego roku sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą możliwe będzie karanie nieuczciwych przedsiębiorców karą nawet 25 lat pozbawienia wolności. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 marca 2017 r.

Pilna nowelizacja ustaw

Wyłudzenia VAT to proceder, na którym traci państwo. Mechanizm wyłudzeń nie jest trudny, bo – jak pokazuje praktyka – „najlepsi” w tym fachu potrafią wyłudzać pieniądze przez wiele lat, wystawiając fikcyjne faktury VAT lub przerabiając oryginalne, a następnie rozliczając je. Problem zauważyli jednak rządzący, a w Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczęto prowadzenie prac nad nowelizacją kodeksu karnego tak, aby stosując przepisy w nim zawarte, możliwe było ukaranie osób zajmujących się tym procederem.

W związku z nowelizacją kodeksu karnego, koniecznie było również znowelizowanie szeregu innych ustaw, w tym m.in. o policji i Żandarmerii Wojskowej. Funkcjonariusze m.in. tych służb będą mogli stosować podsłuchy, aby zdobyć dowody.(zobacz np. „Gigantyczne wyłudzenia VAT w handlu paliwem: Budżet stracił ponad 700 mln złotych!”)

Jakie kary za wyłudzenia VAT-u?

W nowelizacji kodeksu karnego znalazły się wysokie kary za wyłudzenia VAT. Za fałszowanie faktur będzie grozić:

  • 25 lat pozbawienia wolności – jeżeli wartość faktur wyniesie ponad 10 mln zł,
  • od 3 do 15 lat pozbawienia wolności – wówczas, gdy mowa o fakturach, których wartość będzie wyższa niż 5 mln zł.

Dla przestępców są też furtki, z których mogą oni skorzystać. Jedną z nich jest możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary w przypadku osób, które zdecydują się współpracować z organami ścigania.

Firmy uciekną za granicę?

Wprowadzenie każdej ustawy jest poprzedzone m.in. konsultacjami społecznymi. W przypadku tej ustawy rządzący rozmawiali przede wszystkim z przedsiębiorcami. Pojawiły się głosy, że tak wysokie kary mogą spowodować, że przedsiębiorcy będą masowo zamykać firmy i otwierać je np. w Wielkiej Brytanii. Czy to realna wizja?

– Jak tłumaczą rządzący, powyższe kary mają być stosowane w przypadku największych wyłudzeń. Nie ma wątpliwości, że firmy, które działają uczciwie i nie mają nic do ukrycia, nie będą ścigane. Skrupulatna kontrola w zupełności wystarczy, aby stwierdzić, czy dana firma działa legalnie i zgodnie z przepisami, czy też jej działalność koncentruje się na wyłudzeniu niezależnego jej podatku – twierdzi specjalista z lokalnego portalu z ogłoszeniami o pracę praca-czeladz.pl.

Aby poprawić ściągalność VAT-u

Nowelizacja ustawy, która ma zacząć obowiązywać od 1 marca 2017 r. ma na celu również poprawę ściągalności VAT-u. Rządzący uważają, że tak wysokie kary odstraszą nie tylko od dokonywania wyłudzeń, lecz także zmobilizują przedsiębiorców do starannego rozliczania się z pobranego od klientów VAT-u. Czy tak będzie? O tym przekonamy się za kilka miesięcy.

//