Na Wolnych Torach powstanie nowoczesna dzielnica

Na Wolnych Torach powstanie wielofunkcyjna dzielnica z nowoczesnym osiedlem mieszkaniowym, biurowcami oraz terenami do wypoczynku i rekreacji. Działania związane z zagospodarowaniem tego terenu koordynuje Zespół ds. terenu Wolnych Torów, który właśnie rozpoczął pracę.

W pracach wspólnego zespołu roboczego uczestniczą przedstawiciele: PKP,  BGK Nieruchomości, a także Miasta, tj. Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Urbanistyki i Architektury, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz ZDM. Współpraca ma zaowocować opracowaniem m.in. spójnej koncepcji zagospodarowania terenu Wolnych Torów oraz stworzeniem tam nowej, atrakcyjnej dzielnicy miasta łączącej – zarówno funkcjonalnie, jak i przestrzennie – Łazarz z Wildą.

– To jest przestrzeń, której nie możemy zmarnować – podkreślił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Mamy świadomość, że naszym obowiązkiem jest zrobienie wszystkiego w taki sposób, by ten teren został w sposób maksymalnie profesjonalny i spójny zagospodarowany, by powstała tam dzielnica dobrze skomunikowana z resztą miasta, z wysokiej jakości architekturą – dodał.

Partnerami miasta w realizacji tego zadania są PKP oraz bank BGK Nieruchomości. Kolej – właściciel części Wolnych Torów – planuje komercyjną inwestycję na tym terenie.

– PKP realizuje nową strategię, tzn. nie chce wychodzić z tych inwestycji, sprzedając swoje grunty, ale długofalowo nimi zarządzać. Dlatego będziemy kładli nacisk na jakość zarówno wykonania, jaki architektury oraz urbanistyki, by wartość tych nieruchomości rosła w czasie – zapowiedział Michał Beim, członek zarządu PKP S.A. – Zamierzamy zagospodarować część północną Wolnych Torów, głównie między ulicami Matyi a ul. ks. Jakuba Wujka, realizując na tym obszarze nowoczesne biurowce. Chcemy, by były one immanentną częścią wielofunkcyjnej dzielnicy, jaką będą Wolne Tory.

Oprócz biurowców, na Wolnych Torach powstaną budynki mieszkaniowe, w tym także w ramach programu Mieszkanie Plus.

– Dla nas jako BGKN projekt poznański jest jednym z najbardziej prestiżowych, ale też jednym z najbardziej kompleksowych. Zdajemy sobie sprawę, że Mieszkanie Plus to tylko jeden z wątków całego przedsięwzięcia architektonicznego i urbanistycznego – zaznaczył Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu BGK Nieruchomości. – Dla nas ważne jest to, by w naszych rozwiązaniach – poza architekturą – uwzględniona została cała urbanistyka terenu. Chcemy, by nasze projekty były przyjazne dla mieszkańców i dobrze wpisywały się w otoczenie.

Uporządkowanie Wolnych Torów to jeden z priorytetów prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który już na początku swojej kadencji rozpoczął intensywne działania w tym kierunku. W 2015 roku Miasto Poznań we współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi ogłosiły konkurs na koncepcję zagospodarowania liczącego 130 hektarów terenu, położonego w centrum Poznania, pomiędzy ul. Hetmańską a Matyi. Na bazie zwycięskiej pracy – do jesieni tego roku – ma zostać opracowana spójna koncepcja urbanistyczna dla Wolnych Torów. Na kolejnym spotkaniu mają też rozpocząć się prace nad stworzeniem harmonogramu współpracy w ramach zespołu.