Wycinka drzew bez zezwoleń – kiedy nie można jej wykonać?

Od kilku tygodniu w całej Polsce głośno mówi się o masowym wycinaniu drzew w różnych miejscach w kraju. Ustawa z 1 stycznia 2017 roku zniosła konieczność występowania o pozwolenie na wycinkę w określonych przypadkach. Od 1 marca obowiązuje jednak pewne ograniczenie związane z ochroną przyrody, o którym wielu ludzi zapomina.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, od 1 marca obowiązuje okres zakazu usuwania ptasich gniazd. Jest to bowiem początek ich sezonu lęgowego. Oznacza to, że bez względu na obowiązek (lub jego brak) uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, trzeba brać pod uwagę, czy nasza roślina nie jest domem dla gatunków chronionych.

Okres ochronny obowiązuje do 16 października. Zgodnie z rozporządzeniem, zakazane jest m.in. “niszczenie siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania”, “niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd, mrowisk, nor, legowisk, żeremi, tam, tarlisk, zimowisk lub innych schronień dziko występujących zwierząt, należących do gatunków objętych ochroną ścisłą oraz częściową”.

Oznacza to, że jeżeli wycięcie drzewa lub krzewu na naszym terenie wymaga działania wbrew rozporządzeniu, musimy wystąpić o zezolenie na odstępstwo od zakazów obowiązujących w stosunku do danego gatunku jeszcze przed przystąpieniem do wycinki.

Wydział Ochrony Środowiska UMP przypomina także, że bez względu na zapisy, jakie weszły w życie 1 stycznia 2017 roku, nie można usuwać bez zezwolenia:

– pomników przyrody

– drzew i krzewów rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub położonej na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków (np. dzielnica Sołacz); wymagane uzgodnienie z Miejskim Konserwatorem Zabytków

– drzew i krzewów z terenu lasów; wymagane uzgodnienie z Zakładem Lasów Poznańskich

– drzew i krzewów tworzących zadrzewienia śródpolne, przydrożne i nadwodne na terenie obszaru chronionego krajobrazu “Dolina Cybiny w Poznaniu”, jeżeli usunięcie nie wynika z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej i zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych;