Sprawdź, co mówi do ciebie instalacja LPG twojego auta

Jazda na gazie należy do tych bardzo oszczędnych, jednak, ze względu na ingerencję w układ zasilania, może przyczyniać się zwiększenia ilości usterek w samochodzie. Dlatego też ważna regularna kontrola instalacji i trafna diagnoza.

Do niektórych awarii można się przyzwyczaić. Są niegroźne i tylko dezinformują. Inne powodują poważne problemy z autem, a tego już lekceważyć nie można. Instalacja gazowa w samochodzie to liczne konsekwencje dla użytkownika. To trochę zaskakujące dla osób, które liczą tylko oszczędności związane z odbywaniem podróży na gazie. Faktycznie, są one niebagatelne, chociaż należy pamiętać, że cudów nie ma, benzynę nadal trzeba tankować, zużycie gazu może być większe od zakładanego, a serwisy i kontrole muszą być wykonywane zdecydowanie częściej. Do tego należy doliczyć awarie, które pojazdom napędzanym benzyną się nie przytrafiają.

Niższe koszty paliwa, częstsze serwis

Oczywiście, że instalacja LPG to niższe koszty eksploatacji auta, co w konsekwencji pozwala sporo zaoszczędzić. Należy jednak odpowiednio zadbać o instalację, co wiąże się z utrudnieniami w eksploatacji pojazdu, a auto, po założeniu instalacji zaczyna sprawiać problemy, które stanowią nie lada niespodziankę dla właściciela. Nawet doświadczenie w jeździe na gazie nie przygotuje właściciela na niespodzianki ze strony instalacje. Starsze modele instalacji i starsze auta najczęściej “straszyły” nierównymi obrotami na biegu jałowym, osłabioną dynamiką czy sporadycznym gaśnięciem silnika przy dojeżdżaniu.

Instalacja gazowa to większa ilość obowiązków kierowcy, częstsze wizyty na serwisie i stacjach kontroli. Skomplikowane układy samodiagnostyki współczesnych samochodów zdecydowanie utrudniają współpracę instalacji gazowej z pozostałymi układami auta. Zarówno serwis jak i montaż instalacji wymaga wysokich kwalifikacji pracowników. Jeszcze gorzej jest w przypadku osób, które kupują samochód z zamontowaną już instalacją LPG. Z reguły w takich samochodach szybko pojawiają się problemy, często trudne do rozwiązania, a samo auto oraz zamontowana w nim instalacją są już mocno wyeksploatowane.

Od Augiasza do Kajfasza

Problem zaś nie leży w kosztownych naprawach, gdyż podzespoły w instalacjach gazowych nie należą do drogich, ale w tym, że mając auto, nie możesz go używać, ponieważ samochodów wiecznie sprawia kłopoty. Do tego często mechanicy winą za usterki obarczają instalację LPG, a serwisy instalacji zrzucają ją na niesprawny silnik, a w środku tkwi zdezorientowany i coraz bardziej zły właściciel buntującego się auta.

Check engine nie do lekceważenia

Żółta kontrolka w kształcie silnika w aucie zasilanym gazem oznacza, że spaliny mają niewłaściwy skład, a to najczęściej oznacza awarię części mające wpływ na skład spalin. Kontrolka check engine, bo o niej mowa, oznacza ZAWSZE to samo, bez względu na to, czy auto napędza diesel, benzyna czy LPG. Często jest tak, że mimo, że kontrolka się pali, jednostka napędowa nie wykazuje żadnych wyczuwalnych zmian w pracy. Jednak ignorowanie powoduje, że może jednostka może szybko ulec poważnej awarii. W autach z instalacją LPG ryzyko zapalenia się kontrolki jest bardzo wysokie.

Nowoczesne auta i elektronika

W nowoczesnych samochodach często pojawiają się awarie elektroniki. Montaż instalacji LPG to poważna ingerencja w układ zasilania, a te z kolei dosyć szczegółowo kontrolowana przez pokładowy system autodiagnostyki. Systemy te są monitorują na przykład układ wydechowy, a LPG ma zdecydowanie inne parametry spalania niż benzyna. Monter instalacji musi odpowiednio skonfigurować instalację z komputerem, jednak ta współpraca często ulega zachwianiu, głównie ze względu na złe dostosowanie gazowego oprogramowania komputera do programu benzynowego. Przyczyną zapalenia kontrolki check engine może być również uszkodzony emulator wtryskiwaczy benzynowych, sonda lambda, zużycie i nieprecyzyjne ustawienie wtryskiwaczy gazu, rozregulowanie parownika lub brak jego wydajności, złej jakości gaz. Należy pamiętać, że spalaniu uboższej mieszanki paliwa towarzyszy wyższa temperatura, a to powoduje wypalenie zaworów oraz katalizatora.

Objawy najczęściej pojawiających się awarii

Falujące, niestabilne wolne obroty dotyczą wielu samochodów wyposażonych w instalacje LPG. Przyczyny bywają dosyć złożone, ale najczęściej należy sprawdzić przepustnicę, silnik krokowy oraz ustawienia instalacji gazowej czy wtryskiwacze gazu, które mogą ulec stopniowemu zużyciu. Dlatego w autach wyposażonych w LPG należy często przeprowadzać okresową regulację z adaptacją sterownika. Przyczyną bywają złej jakości podzespoły instalacji gazowej lub zużycie świec. Odnośnikiem jest fakt, że po przełączeniu na benzynę, obroty stają się stabilne. Czasem do falowania silnika trzeba się po prostu przyzwyczaić.

Często jest problem z rozruchem zimnego samochodu z instalacją LPG. Skontrolować należy głównie układ zasilania benzyną , który odpowiada za pracę silnika do momentu rozgrzania się silnika. Czasem wystarczy tylko dodatkową więcej benzyny do zbiornika, oraz zadbanie o to, by pompa paliwa była w pełni sprawna.

W autach z LPG należy sprawdzać regularnie stan katalizatora, który, użyty, może spowodować awarię głowicy silnika. O źle skalibrowanej instalacji gazowej świadczy szarpanie podczas dodawania i odejmowania gazu, zapach gazu o nieszczelności i nieprawidłowej regulacji instalacji czy zużyciu układu zapłonowego silnika. Zła wydajność parownika lub wtryskiwaczy, wzrasta tu też temperatura w komorach spalania, a to prosta droga do wypalenia gniazd zaworowych.

Auto z instalacją LPG może przynosić oszczędności, jednak najważniejsza tu jest regularna kontrola i serwis. Dzięki temu można się cieszyć oszczędną jazdą przez długi czas.

__
Artykuł przygotowała firma Autokorbas z Wysogotowa koło Poznania specjalizująca się w montażu klimatyzacji, samochodowych instalacji gazowych i mechanice samochodowej.