Wystawiali fałszywe faktury i grozili firmą windykacyjną. Oszuści zatrzymani przez poznańskich policjantów

Poznańscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy przez kilka lat oszukiwali przedsiębiorców wystawiając faktury za usługi, które nie były zamawiane. W sprawie ma zostać przesłuchanych ponad 4500 osób. Zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Komisariatu Poznań – Nowe Miasto sprawę prowadzili od połowy lutego. Metoda, jaką posługiwali się zatrzymani była bardzo prosta i bazowała na manipulacji przedsiębiorcami.

29-latek prowadził firmę zajmującą się reklamami internetowymi. Zatrudnieni przez niego telemarketerzy dzwonili do wybranych osób informując, że ze względu na fakt, iż nie wypowiedzieli umowy na usługę, została ona automatycznie przedłużona.

W rozmowie telefonicznej ofiary były informowane o przyjeździe kuriera, który dostarczy fakturę VAT i pobierze opłatę za zadłużenie. Telemarketerzy przekonywali, że jeżeli kwota nie zostanie uiszczona od razu, sprawa trafi do firmy windykacyjnej przez co przedsiębiorcy będą musieli ponieść o wiele wyższe koszta. Ofiary często wierzyły w słowa dzwoniących i płaciły za wystawione faktury, zaraz po ich otrzymaniu.

Według śledczych, proceder trwał od 3 lat, a dane przedsiębiorców przestępcy pozyskiwali z baz internetowych.

Jeden z zatrzymanych mężczyzn zajmował się drukowaniem i wysyłaniem fałszywych faktur. Drugi szkolił telemarketerów pod kątem prowadzenia rozmowy z „klientami” oraz wprowadzał nagrody i premię, aby zmotywować pracowników do większej pracy na rzecz wyłudzenia żądanej kwoty.

W marcu 2017 roku, poznańscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli zarzut oszustwa, za co grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu, trafili teraz na 3 miesiące do aresztu.

Policjanci przesłuchali już pracowników firmy, a także dotarli do 24 osób pokrzywdzonych. Szacuje się, że może ich być kilka tysięcy.