Eksperci alarmują: Prawie 4 miliony zachorowań na grypę

Niezmiennie niski poziom wyszczepialności i rosnące wskaźniki zachorowań i hospitalizacji przeciw grypie przyniosły w sezonie grypowym 2016/2017 rekordową liczbę zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.

Tegoroczny sezon grypowy był wyjątkowy dla polskiej populacji, bardzo dużo zachorowań, dużo powikłań zapalnych, m.in. uszkodzenia niewydolności serca, krążenia, uszkodzenia słuchu, na szczęście stosunkowo mało powikłań ciężkich, czyli zgonów

mówi Lidia Gądek, Sejmowa Komisja Zdrowia.

Podczas dorocznego spotkania Flu Meeting eksperci dokonali podsumowania epidemicznego sezonu 2016/17 i po raz kolejny wskazali na potrzebę nieustającej edukacji zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Niska wyszczepialność w ostatnim sezonie dała o sobie znać. Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 3 793 770 osób, co oznacza 25% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego w sezonie poprzednim. O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy fakt, iż hospitalizacji wymagało aż 16% więcej osób niż w roku ubiegłym (13 779 hospitalizacji). Odnotowano 24 przypadki zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Eksperci podkreślają, że szczepieniom, które są najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą (ich skuteczność wynosi 60-90%), powinny się poddawać głównie osoby z grup ryzyka, tzn. przewlekle chorzy, diabetycy, dzieci, osoby po 65 roku życia oraz kobiety w ciąży.

Nowe standardy w szczepieniach

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ogłosili podczas tegorocznego Flu Meeting nowe standardy w szczepieniach, które pojawiły się w Polsce. To jedno z ważniejszych wyzwań, z którym muszą się zmierzyć. W związku z tym wypracowali oni nowe rekomendacje szczepień, rekomendowane przez najważniejsze instytucje zdrowia publicznego. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Australii są refundowane dla pacjentów z grup ryzyka.

– Ze względu na to, że w poprzednich sezonach dominującym szczepem grypy, był wirus typy B, rekomendujemy bardzo silnie wprowadzenie szczepionki czterowalentnej przeciw grypie. Szczepionka czterowalentna to taka szczepionka, która zawiera materiał antygenowy dwóch typów wirusa typu A i dwóch typów wirusa typu B

mówi. Dr hab. N. med. Adam Antczak

Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Jest to bardzo duża zmiana w profilaktyce grypy. Przez ostanie trzydzieści lat na świecie stosowano jedynie szczepionki trójwalentne, zawierające materiał antygenowy dwóch typów wirusa A i jeden wirusa typu B. Wprowadzenie dodatkowego materiału antygenowego do szczepionki sprawi, że będziemy szerzej chronieni przeciw grypie. Szczepionka zostanie wprowadzona już w tym roku.

Zaszczep się przeciw grypie

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Do typowych objawów grypy należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, brak apetytu, uczucie zmęczenia i rozbicia. Warto jednak pamiętać, że nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nawet o tym nie wiedząc, możemy być źródłem zagrożenia dla naszych najbliższych. Niestety wszczepialność w Polsce nadal jest na niskim poziomie i w ostatnim sezonie utrzymała się na niskim poziomie 3,4%.