Poznań z Programem Rowerowym na lata 2017-2022

Podczas wtorkowej sesji rady miasta, radni przyjęli Program Rowerowy Miasta Poznania na lata 2017-2022. Projekt wzbudził dużą dyskusję zwolenników i przeciwników pomysłu.

Liczbę rowerzystów w Poznaniu określa się na poziomie ok. 4% wszystkich uczestników ruchu. Pomysłodawcy Programu chcą, aby liczba ta wzrosła do 18% w 2030 roku. Aby było to możliwe, konieczna jest dobra infrastruktura rowerowa w mieście.

Jak podkreślają autorzy projektu, spójna sieć infrastruktury jest kluczowa w całej akcji promowania rowerów w mieście. Według planów, sieć ma łączyć wszystkie dzielnice miasta z dogodnym dojazdem do ścisłego centrum miasta. Łącznie, trasy rowerowe w Poznaniu miałyby wynosić ok. 150 kilometrów długości i być ze sobą połączone.

Obecnie, wiele ścieżek i tras jest urwanych, a rowerzyści muszą często poruszać się po bardzo ruchliwych ulicach, co dla wielu jest powodem do odstąpienia od jeżdżenia jednośladem.

Koszt Programu dzielony jest na dwie wersje – w wariancie “okrojonym” wyniósłby 72 miliony złotych, a w wersji “pełnej” aż 134 miliony złotych.

Zwolennicy projektu podkreślali, że wbrew obawom niektórych mieszkańców, inwestycja w trasy rowerowe nie będzie odbywać się kosztem innych środków transportu. Zapewniali, że równowaga pomiędzy transportem publicznym, samochodowym i komunikacją rowerową nie zostanie naruszona.