Poznań z pierwszą miejską wypożyczalnią samochodów?

Uczestnicy otwartej debaty, która odbyła się wczoraj na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta szukali odpowiedzi na pytanie “czy potrafimy dzielić się miastem?”. Prezydent Jacek Jaśkowiak stwierdził, że Poznań jest “poligonem doświadczalnym” dla wielu rozwiązań, ale miasto nie zamierza rezygnować z bycia pierwszym, w którym wprowadzane są niektóre zmiany.

Debata odbyła się w ramach obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, który przypada 27 maja upamiętniając pierwsze wybory samorządowe w 1990 roku. Udział w niej wzięli prezydenci Poznania i Nowej Soli, a także profesorowie poznańskich uczelni.

Uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie, na czym polega “dzielenie się miastem” oraz jakie są trendy w projektowaniu przestrzeni, transporcie i polityce mieszkaniowej, a także na czym polega koncepcja “ekonomii współpracy”.

Prezydent Nowej Soli, Wadim Tyszkiewicz przypomniał, że demokracji i wolności należy bronić, apelując o obronę samorządu. Zaznaczył, że decyzje podejmowane na poziomie lokalnym wpływają na politykę krajową.

Jacek Jaśkowiak podkreślił, że Poznań wiele rozwiązań wprowadza jako pierwsze miasto w Polsce. Zaznaczył, że jest przekonany, iż wiele z nich znajdzie także zastosowanie w wielu innych miastach.

Wadim Tyszkiewicz zwrócił uwagę na fakt, że rewitalizacja w mieście i udostępnianie coraz większej przestrzeni miejskiej pieszym wiąże się z likwidacją wielu miejsc parkingowych, co budzi opór mieszkańców.

“Jeśli mamy 350 tysięcy samochodów, to one się po prostu nie mieszczą w mieście. Kierowcy narzekają, że stoją w korkach, produkują spaliny. Z jednej strony nie ma miejsca na samochody, z drugiej na nowym parkingu przy ul. Za Bramką było pusto, gdy tam wjechałem.”

odpowiedział Jacek Jaśkowiak

Prezydent Nowej Soli stwierdził, że sam wystawił swój samochód na sprzedaż, bo z niego nie korzysta. Prezydent Poznania odpowiedział, że myśli o podobnym kroku, jednak najpierw chciałby, aby w Poznaniu powstała miejska wypożyczalnia samochodów. Zapowiedział, że trwają nad nią prace, a wkrótce ma zostać podpisany w tej sprawie list intencyjny.

Profesor Halina Zboroń z Uniwersytetu Ekonomicznego zauważyła, że poznaniacy coraz chętniej podejmują się realizacji ciekawych inicatyw, które mają zasięg lokalny i wspólnotowy.

Gdy dorośli przysłuchiwali się debacie, najmłodsi poznaniacy mogli korzystać z wielu atrakcji przygotowywanych z tej okazji na Wolnym Dziedzińcu. Były animacje, a także gry edukacyjne i zabawy.