Poznań chce powrotu rzemieślników i oferuje program “Zaułek Rzemiosła”

Poznań chce, aby rzemiosło powróciło do scenerii miasta i uruchamia program “Zaułek Rzemiosła”, który będzie pomagał zarówno wytwórcom, jak i wykwalifikowanym rzemieślnikom.

Władze miasta chciałyby, by wzorem zachodnim państw, także w Poznaniu odrodziły się zawody i zakłady rzemieślnicze. “Zaułek Rzemiosła” ma być programem wspierającym proces rewitalizacji społecznej, kulturowej i gospodarczej Poznania, a także promującym i chroniącym specjalności rzemieślnicze. Dodatkowo, ma być także elementem aktywizacji zawodowej bezrobotnych posiadających kwalifikacje w tych zawodach.

“Dążymy do tego, żeby centrum miasta żyło, żeby pojawiały się nowe inicjatywy. Kiedy otwierają się ciekawe zakłady, to przychodzą ludzie. Chcemy przez to integrować społeczność lokalną i pokazać, że rzemieślnicy są potrzebni na rynku usług. Zapełniamy przestrzeń, którą ZKZL ma w swoich zasobach. Z drugiej strony pomagamy naszym rzemieślnikom, często o bardzo unikatowych zawodach. Chcemy, żeby ci ludzie tworzyli asortyment, który znajdzie nabywców wśród naszych mieszkańców”

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

Program skierowany jest do czynnych wytwórców reprezentujących unikatowe specjalności, a także do bezrobotnych posiadających kwalifikacje w zawodach rzemieślniczych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu.

Radny Marek Sternalski, pomysłodawca projektu tłumaczy, że małe zakłady rzemieślnicze w państwach zachodnich nie tylko ożywiły miasto, ale także są bardzo licznie odwiedzane przez mieszkańców i turystów, co dodatkowo napędza gospodarkę i stanowi atrakcję turystyczną.

Uczestnicy programu będą mogli otrzymać do użytkowania lokale miejskie, które wskaże ZKZL, za 50% czynszu względem aktualnej ceny rynkowej. Dodatkowo, Miasto zapewni im promocję, a także szkolenia i specjalistyczne doradztwo.

Docelowo, w wybranych obszarach Poznania mają powstać grupy zakładów rzemieślniczych, w których klienci będą mogli skorzystać z poszukiwanych, ale rzadko występujących usług.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.